"TARİHİN EN GÜZEL YERİNDE SON SÖZÜ HEP DİRENENLER SÖYLER!

Bağımsız Sendikalar Olarak Bugün Ankara Ulus Meydanında Danıştay Tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı Verilen %1 Sendikal Baraj Hukuksuzluğuna, Alınan Bu Önemli Karar İle Alakalı Basın Açıklaması Gerçekleştirildi. Başlayan Yeni Süreçle Alakalı Değerlendirmeler Dile Getirildi.

-BASIN AÇIKLAMASI-

Değerli kamu ve basın emekçileri,

Bugün burada 31 Ağustos 2021 tarihinde ortak mücadele başlattığımız, demokratik çoğulculuk ve örgütlenme özgürlüğü mücadelemizi kazanmanın haklı gururuyla yeniden bir araya geldik. Danıştay 12. Daire dün aldığı tarihi kararla anti demokratik %1 uygulamasının yürütmesini durdurmuş, farklı sendikal tercihleri nedeniyle adeta cezalandırılmaya çalışılan kamu çalışanları ve sendikalar arasında ki ayrımcılığa son vermiştir. Kararın sendikal özgürlüklerin üstünde ki baskı ve ayrımcılığı legalleştirmeye çalışan yandaş konfederasyon ve destekçilerine de ders olmasını umuyoruz.

Değerli arkadaşlar yeniden bir araya geldik çünkü mücadelemiz demokratik haklarımızın gaspını durdurmakla bitmiyor aksine asıl mücadele şimdi başlıyor.

Geçim sıkıntısı had safhada ve alım gücümüz adeta her geçen dakika düşerken, insanca yaşamaya yetecek ücret ve maaşlara en az %50 zam, 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanlarına verilmesi, gelir vergisinde adaletin sağlanması, yardımcı hizmet sınıfının kaldırılması, bayramlarda ikramiye verilmesi, kamuda işe alım ve görevde yükselmelerde sözlü sınavların kaldırılması ve 4/b sözleşmeli emekçilerin kadroya alınması taleplerimiz için ortak mücadeleye devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Erk sahipleri, pandemi döneminde emekçileri işsizlik ve açlıkla sınarken kârlarına kâr, güçlerine güç kattılar ama halkın geçim sıkıntısı derinleşerek devam ediyor. Temel tüketim ürünlerinde zamlar geri çekilmedikçe doların düşmesi de güncellenecek toplu sözleşme de hiç bir işe yaramayacaktır. Tüm emekçileri insanca yaşam mücadelesi veren demokratik kitle örgütlerine katılarak mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.

Bu süreçte bizlerle birlikte direnen, sendikalarına ve ilkesel duruşlarına inanarak mücadeleden desteğini çekmeyen üyelerimize teşekkür ediyoruz, bizler bu mücadeleyi başımız dik ve gururla verdiysek bu haksızlığa bizlerle birlikte direnen üyelerimiz sayesindedir.

Kazanım diye yutturulan yoksulluk maaşlarından dolayı yuvalarından ayrılmak zorunda kalan yol arkadaşlarımız sizleri anlıyoruz. Gün yuvalarınıza dönüp sizleri bu hale düşürenlere karşı birlikte daha güçlü mücadele etme zamanıdır.

6 dönemdir kandırılan, aradığını bunca senedir bulamayan memur arkadaşım sana da sesleniyoruz, oynanan oyunları görüyorsan saflarımıza katıl ve mücadeleyi birlikte büyütelim.

Son olarak da pusulası mücadele değil para olan sarı sendikalar, sizlere sesleniyoruz. Yaptığınız Ali Cengiz oyunlarını artık saklayacak yeriniz yok. Mızrak çuvala sığmadı, imzaladığınız toplu sözleşme daha mürekkebi kurumadan tüm kamu emekçilerini zarara soktu.

Devlet memuru maaşları açlık ve yoksulluk sınırları arasına hapsedilmişken 6. Dönem Toplu sözleşmeyi davulla zurnayla kutladıktan 3 ay sonra ek protokol isteyen öngörü yoksunu, anayasal hak gaspçısı sarı sendikalara karşı da mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Dün söyledik ve haklı çıktık bugün de yarınlar için, yeni kazanımlar için tekrarlıyoruz;

"TARİHİN EN GÜZEL YERİNDE SON SÖZÜ HEP DİRENENLER SÖYLER!

+