MEMUR ve EMEKLİ FORMÜLSÜZ, AMASIZ LAKİNSİZ NET ZAM İSTİYOR.

MEMUR ve EMEKLİ FORMÜLSÜZ, AMASIZ LAKİNSİZ NET ZAM İSTİYOR.

Gerek yaşanan döviz ve emtia artışları, gerek enflasyon artışları ve bunun neticesinde memur ve emekli maaşlarımız karşılığı oluşan alım gücümüz son 3 ayda %50 oranında değer kaybetmiştir.

Piyasalarda yaşanan bu gelişmeler neticesinde geçen hafta asgari ücrete %50 zam yapılmıştır. Ancak 6. Dönem toplu sözleşmesi gereği memur ve emeklisine ise Ocak 2022 tarihinde %5+enflasyon oranı kadar zam yapılacaktır.

Yine kamuoyuna yansıyan bilgilerden anlaşıldığı üzere önümüzde ki günlerde, asgari ücret artışına paralel olarak memur ve emeklisi için de alternatif zam seçenekleri hükümet tarafından masaya yatırılacağa benziyor.

Ancak gördüğümüz kadarıyla yetkili sendika tarafından muhtemel ücret artışlarını hayata geçirmek için ileri sürülen fikirler memur ve emeklisi hiç hayra alamet gibi durmamaktadır.

Bunlardan bazıları, ağustos 2022’de yapılacak zam oranının öne çekilmesi, enflasyon farkı ödemesinin öne çekilmesi gibi senaryoların önümüzdeki günlerde bolca tartışılacağı benziyor.

Yetkili sendika ve hükümete tek tavsiyemiz şu olacaktır. Memur ve emeklisi türlü ve süslü laflarla şişirme ve istatistiksel oranlarda açıklanan zam haberleri ile daha fazla karnının şişmesini istemiyor gerçek zam istiyor.

Bunun yolu da, tüm emeklilere ve memurlara amasız, lakinsiz Ocak 2022 tarihi itibariyle NET %50 oranında zam yapılmasından geçmektedir. Aksi tüm kılıf ve senaryolar memur ve emeklisi için yok hükmündedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+