“6.Dönem Toplu İş Sözleşmesi Rezaleti! Fazla Mesai Ücretlerine 30 Kuruş Zam Yapıldı!”

“6.Dönem Toplu İş Sözleşmesi Rezaleti! Fazla Mesai Ücretlerine 30 Kuruş Zam Yapıldı!” 21/10/2021

Yetkili Sendika ve Ortağının “Sıfır Zam!”, “Sıfır Seyyanen Zam!”, “Sıfır Refah Payı” ve “Sıfır Kazanım/Başarı” ile sonuçlanması ve ortak taleplerin hiçbirinin karşılanmadığı 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, sendikal tarihin en kötü, en rezil, en berbat, en şaibeli, en karanlık sözleşmesi olarak anılacaktır. Ayrıca kamu çalışanlarının özlük, sosyal, mali ve ekonomik tüm haklarının bir kişinin siyasi ikbali için satıldığı ve peşkeş çekildiği bir toplu sözleşme olarak da anılacaktır.

Buçuk Ali gitti… geldi sıfırcı Ali… Ali kendisini çok başarılı görmesi normaldir. Çünkü Ali ne yaparsa yapsan arkasında milyonlar var.  Bu nedenle Ali, 6.Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile Kamu çalışanlarının fazla mesai ücretlerine yapılan 30 kuruşluk zammı başarı sanabilir. Ali’nin aldığı maaş tam 8 kamu çalışanına eşit olabilir veya 10… Alinin Bindiği milyonluk arabanın sadece kontağını çevirdiği o göz açıp kapayıncaya kadar geçen anlık sürede yaktığı yakıt 30 kuruştan fazladır.

Fazla Mesaiye gelen zam 30 Kuruş… yani 1 saat çalışan bir kamu çalışanının aldığı ücret 2 lira 40 kuruştan, 2 lira 70 kuruşa çıktı. Alinin bakış açısına göre kamu çalışanının fazla mesai ücretine %12’nin üzerinde zam yapılmıştır. %12 zam aliye göre başarıdır ve bu başarı hikayesini her yerde anlatabilir ve alkış bile alabilir.

Lakin 2021 yılı içinde 30 kuruşa ne alınabilir? Aradık taradık ama 30 kuruşa alınacak herhangi bir ürün ve hizmet bulamadık. Ancak şöyle bir çıkarımla sonuca daha iyi odaklanabiliriz. Mesela ayda 50 saat mesai yapan, ter döken, emek eden, eşinden çocuğundan kısan kamu çalışanının cebine tam tamına aylık 50x0,30=15 TL artı ücret alabilir. Aylık 15 lira, yıllık 180 lira! BRAVO! ALKIŞ!

12 yıldır kamu çalışanı kendi verdiği yetki ile geleceğini, umudunu yok etmiştir. Kamu çalışanının kaderi kendi tercihleri ile doğru orantılıdır. Değişimin ve değiştirmenin zamanı geldi ve geçti. Tercihlerimizin değişimi ile kaderimiz de değişebilir.

DERS, BİZ ÖĞRENENE KADAR DEVAM EDER.

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+