MEB PANDEMİYLE MÜCADELEDE OKUL VEKURUMLARIN HİJYENİNİ NASIL SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYOR.?

MEB PANDEMİYLE MÜCADELEDE OKUL VEKURUMLARIN HİJYENİNİ NASIL SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYOR.?

MEB okul ve kurumlardaki personel ihtiyacını karşılamak için her yıl eğitim öğretim başlamadan önce TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında İşkur üzerinden personel alımı yapıyor. Uzun yıllardır Okul ve kurumlarımızın eksik personel ihtiyacı da bu şekilde karşılanıyor.

Ancak bu sene TYP kapsamında, okul ve kurumlarımıza geçtiğimiz seneye oranla üçte bir kadar bir personel alındığı görülmektedir. Somut bir örnek vermek gerekirse 2500 kişilik bir okulda hijyeni sağlamakla görevli bir en fazla iki personel görev yapıyor durumdadır. Sahadan bu konuyla ilgili ciddi şekilde sorun gelmeye devam ediyor.

Sayın Milli Eğitim Bakanının göreve geldiği ilk gün ve devamında “bu sene okul ve kurumlarımızın açık kalacağını hatta “Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir. Şimdi el birliği yapma zamanı. Okulların en son kapanan yerler olması için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor.”  Şeklinde de açıklamaları olmuştur.

Okulların açık kalmasını milli güvenlik meselesi olarak tanımlayan Sayın Bakana soruyoruz? 53,620 okulumuzda görevli yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı sadece 30.000 civarında iken, okul ve kurum başına dahi bir hizmetli düşmüyor iken ve geçen seneye oranla TYP’den alınan personel sayısı üçte bire düşürülmüş iken okullarımızdaki hijyenin nasıl sağlanması düşünülüyor?

Yine sahadan aldığımız bilgilere göre okullarımızın hijyeni konusunda ciddi aksaklıklar yaşandığı, okullarda idare ile iş yükü altında ezilen personel arasında ciddi sorunlar yaşandığını mütalaa etmekteyiz. 
covid 19 salgını tedbirleri kapsamında okul ve kurumların sınıfların, wc, salonların hijyen sorununun giderilmesi gibi birçok işin yapılmasında TYP kapsamında personele ihtiyacımız var. 53.620 okulumuzun temiz olmasının yolu eksik personel alımından değil bilakis eksiklerin tamamlanması ile mümkün gözükmektedir. 

Bu nedenle buradan bir kez daha Sayın Bakanı uyarıyor, TYP kapsamında ikinci bir alımın yapılmasını böylece okul ve kurumların personel ihtiyacının giderilmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+