“OCAK 2022 ZAMMI OLAN %5 PUL OLDU!”

“OCAK 2022 ZAMMI OLAN %5 PUL OLDU!”

 

Yetkili sendika ve küçük ortağı ile hükümet arasında imzalanan 6.Dönem Toplu iş sözleşmesine göre memur ve emekli Ocak 2022 ayından itibaren %5 zam alacaktır.

 

Ancak, söz konusu zammın alınacağı ocak ayına 3 ay olmasına rağmen memurun ve emeklinin Ocak 2022 ayında alacağı %5’lik zam oranı, Temmuz, Ağustos ve Eylül enflasyonu karşısında (%4,23) pul oldu.

 

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, gıda v.b tüm ürünlere 3 ayda yapılan yeni zamları da hesaba katmamız durumunda kamu çalışanının alım gücünün kırmızı alarm verdiğini ve 12 yıldır mali hak kayıplarıyla birlikte karamsarlığın ve gelecek kaygısının en üst seviyeye çıktığı görülmektedir.

 

Kira, eğitim, ulaşım, iletişim ve iğneden ipliğe her kaleme zam yapılmakta olup TÜİK verileri ile çarşı-pazar verilerinin arasındaki makasın hissedilir seviyede arttığı da bilinen gerçektir.

 

Ev fiyatlarındaki artışın yanında, ev kiralarının aylık ücretlerindeki artış 2019 yılında alınan bir evin aylık kredi tutarına gelmiştir. Otomobil fiyatlarındaki hızlı artış ile kamu çalışanları için ev ve otomobil almak artık hayal olmaktan çıkmıştır. Ayrıca emekli olan kamu çalışanı için bile bir ev almak bile hayaldir.

 

Yetkili sendika ve küçük ortağının sıfır zam, sıfır seyyanen zam, sıfır refah payı, sıfır kazanım ve sıfır başarı ile tamamladığı 6.dönem toplu iş sözleşmesinin tüm hükümleri kamu çalışanlarının lehine değil aksine aleyhine sonuçlanmış olup tek bir kişinin milletvekilli olması üzerine kurgulanmıştır.

 

Milyonlarca kamu çalışanı ve emeklisi bu tek kişinin kişisel ikbali uğrana aylık 88 liraya satılmıştır.

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI – 05/10/2021

+