OKULLARIN İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN TYP KAPSAMINDA 2. PERSONEL ALIMI YAPILMALIDIR.

“MEB GEÇEN YILA ORANLA %60 EKSİK PERSONEL ALDI. OKULLARIN İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN TYP KAPSAMINDA 2. PERSONEL ALIMI YAPILMALIDIR.”

30/09/2021

MEB okul ve kurumlardaki personel ihtiyacını karşılamak için her yıl eğitim öğretim başlamadan önce TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında personel alımı yapmaktaydı.

 

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okul ve kurumların açık kalacağı ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılacağını duyurmasına rağmen geçen yıla oranla %60 eksik personel alımı yapmıştır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ile birlikte aslında geçen yıl aldığı personel sayısından daha fazla personel alması gerekiyorken geçen seneye oranla %60 eksik personel almasının nedenini hala açıklamamıştır.

 

Çünkü, covid 19 salgını tedbirleri kapsamında okul ve kurumların sınıfların, wc, salonların hijyen sorununun giderilmesi gibi birçok işin yapılmasında TYP kapsamında personele ihtiyacımız vardır. 53.620 okulumuzun temiz olmasının yolu eksik personel alımından değil bilakis eksiklerin tamamlanması ile mümkün olacaktır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı çok uzun yıllardır personel sayısı “kırmızı alarm” vermesine rağmen ihtiyacı karşılamaya yönelik KPSS sınavı ile kadrolu personel almamıştır. Mevcut kadrolu personel sayısı ise son derece yetersiz olup 54 bine yakın okul ve kurumların ihtiyacını karşılayacak işlevde değildir.

 

2021-2022 eğitim öğretim dönemi için %60 eksik personel alımı yapan Milli Eğitim Bakanlığının TYP kapsamında 2. Alım yaparak okul ve kurumların personel ihtiyacını gidermelidir.

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+