“MEB’İN KRONİK SORUNU BELİRSİZLİK! UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ TERCİH İŞLEMLERİ BU SENE YAPILIR MI?

“MEB’İN KRONİK SORUNU BELİRSİZLİK! UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ TERCİH İŞLEMLERİ BU SENE YAPILIR MI?

 

MEB’in 2020 eylül ayında başlattığı ve 17 Ekim 2020 tarihinde yapılması düşünülen unvan değişikliği sınavı önce 06 Aralık 2020 tarihine ardından 03 Mart 2021 tarihine erteledi. (Sınavın yapılması ile ilgili eğitim çalışanları 4 ay bekletildi.)

 

03 Mart 2021 tarihinde yapılan MEB Unvan Değişikliği yazılı sınavında “Sınav Sorularını” ve sıralamayı yayınlama ihtiyacı dahi duymadı. (Sözlü sınav tarihi belirsizdi ve eğitim çalışanları bir 4 ay daha bekledi ve 27 Temmuz 2021 tarihinde sözlü sınavı nihayet yaptı.)

 

27 Temmuz 2021 tarihinde yaptıkları sözlü sınav ile yazılı sınavdan 60-69,99 puan aralığında alan ne kadar eğitim çalışanı varsa hepsini bizzat ve isteyerek sözlü sınavda MEB eledi ve tercih haklarını ellerinden aldı. Bu sorunu bile dert etmediler. Bu konuda bugüne kadar sendikamıza başvuru yapan üyelerimiz adına 15 dava açıldı ve devamı gelecektir.)

 

Son 3 haftadır MEB bürokratlarıyla Tercih Kılavuzunun ne zaman yayınlayacağı hususlarında görüşme yapıyoruz. Geçen hafta görüşmemizde haftaya Cuma (01/10/2021) tarihinde yayınlayacağını söyleyen beyefendiler bu hafta “Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetlerinden Aritmetik Ortalamaların gelmediğini, aşçı, aşçı yardımcısı ve fizyoterapist alımlarıyla ilgilendiklerini söylüyorlar. Önümüzdeki hafta da yeni bir bahane bulurlar elbette… (Tercih Kılavuzunun yayınlaması inşallah 4 ay sürmez.)

 

İşin özü şudur.

  1. MEB Bürokratları için öncelik kesinlikle eğitim çalışanları değildir.
  2. MEB Bürokratları iş bitirme noktasında talimat bekleyen yapıdadır.
  3. MEB planlama konusunda “Kervanı Yolda Düzme!” anlayışına sahiptir. GYS ve Unvan Değişikliği yazılı sınav tarihi, sözlü sınav tarihi, tercih işlemleri tarihi ve atama tarihlerini önceden ilk ilanda belirtemez ve belirleyemez.
  4. Belirsizlik beslendiği ana besin maddesidir. Belirsizlik olacak ki, eğitim çalışanlarını bakanlığı arayacak ve onlarda üstün varlık olmalarının gereği olan egolarını tatmin edecekler.

 

 

Binlerce eğitim çalışanı 1 yılın üzerinde MEB’in kendi evlatları için yaptığı sınavın sonuçlanmasını bekliyor… tercih işlemlerini dahi bitiremedik ve daha önümüzde atama işlemleri var.  

 

MEB’in Personel Genel Müdürlüğü Bürokratlarının acilen değişmesi ve vizyonu olan, sorunları görme ve çözme becerisine sahip, verdiği sözlere güvenilen bürokratların getirilmesi zorunluluktur.

 

Mevcut bürokratlarla unvan değişikliği sınav sürecini bitirmeyi bir kenara bırakın! “Memurluk, Şeflik, Şube Müdürlüğü” sınavlarını yapmak dahi mümkün olmayacaktır.

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+