“SAYIN BAKAN, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA KAÇ OKUL VE KAÇ HİZMETLİYE İHTİYACI OLDUĞUNU BİLİYOR MU?!”

 “SAYIN BAKAN, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA KAÇ OKUL VE KAÇ HİZMETLİYE İHTİYACI OLDUĞUNU BİLİYOR MU?!”

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER; Görevlendirme memurluk yapan tüm yardımcı hizmetler sınıfı personellerinin görevlendirmelerinin (okullarda hizmetli kalmaması nedeniyle) iptal edilmesi hakkında bizzat Bakan imzasıyla 81 il valiliğine talimat gönderdi.

 

Öncelikle MEB’te tam 53.620 okulumuz var. Her okulda en az 1 hizmetli, 1 kaloriferci, 1 Güvenlik görevlisi çalışmak zorundadır. (Covid salgını nedeniyle okullarda “Hemşire” olması gerekliliğini ihtiyaç dışında bırakıyoruz) MEB’in Tüm okullar için 160.860 adet YHS personellerine ihtiyaç vardır.

 

En tabandan verdiğimiz YHS ihtiyaç sayısının 160.860 olmasına karşın Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan YHS personellerinin sayısı ise 31.000’dir. Engelli, Şehit Yakını, Gazi v.b. hizmetli olarak çalıştırılması mümkün olmayan çalışanlarımızda dikkate alındığında MEB’in tüm okul ve kurumları Covid salgınıyla mücadele edebilmesi için en az “130.000” personele ihtiyacı vardır.

 

Sayın Bakan, Milli Eğitim Bakanlığının İl ve İlçe Müdürlüklerinin neredeyse tamamı yıllardır görevlendirme memurluk yapan yaşları genç ve eğitimlerini tamamlamış ve memurluk sınavının açılmasını bekleyen bilgili ve bilinçli Yardımcı Hizmetler Sınıfı personellerinin katkılarıyla yürütülmektedir. Bunu öğrenmek için herhangi bir il milli eğitim müdürünü aramanız yeterlidir.  Sakın bürokratlarınıza sormayın onlar bilmez!

 

Bakanlık bürokratlarının kısa, orta ve uzun planlama becerisi olmadığını, suya sabuna dokunmayan ve talimat bekleyen bürokratlardan oluştuğunu, talimat gelene kadar herhangi bir proje üretemediğini üzülerek görüyoruz. Öyle ki bu duruma en önemli kanıt ise “MEB Unvan Değişikliği Sınavı”dır.

 

Diğer bakanlıklara görevlendirilen MEB personellerinin kendi kurumlarına dönmesi doğru bir yaklaşım olsa da ihtiyaç sayımız dikkate alınarak mutlaka Milli Eğitim Bakanlığına KPSS ile en az 100 bin yardımcı hizmetler sınıfı personelleri alınması gereklidir.

 

Talimatınız gereği görevlendirme memurluk yapan eğitim çalışanlarının görevlendirmelerinin iptali durumunda il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri telafisi mümkün olmayan aksamalara ve çok daha büyük problemlerle karşı karşıya kalacaktır.

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+