2008 YILININ 2007 YILINDAN BİR FARKI VAR. FARKINDAMISINIZ !

Değerli Eğitim Çalışanları Kardeşlerim;

Bugün sizlere bir genel başkan olarak değil, bir baba ve bir eğitim çalışanı olarak hissiyatlarımı yazmak istiyorum.

Öncelikle 6 yaşındaki kızım Zeynep Lara'nın rahatsızlanıp, hastaneye kaldırılmasından dolayısıyla şahsımı telefonla arayan, mesaj gönderen acil şifalar dileyen tüm kardeşlerime teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.  Her dertten bir ders çıkarırmış insanlar, bir eğitim çalışanı olarak öyle mutlu oldum ki, acı günlerde birbirine sarılmak, mutlu günlerde birlikte göbek atmak... Hoş bir seda aslında tanımadığımız halde birbirimizi, sanki yıllardır tanıyormuşuz gibi sarılabilmek, hiç görmediğimiz halde birbirimize hal-hatır sorabilmek... Teç-Sen'in bir sloganı vardır. Her halde bu güne çok uygun düşecek.. BU BİR TEÇ-SEN BAŞARISIDIR.

Kızımın rahatsızlığı çok şükür düzeldi. Her zamanki gibi gülüp oynuyor. Sanmayın ki hastalıklarla uğraşırken sendikaya boşladık, gelelim gündem maddelerimize 2 yıldır bıkmadan usanmadan, sizlere eğitim çalışanlarının bir olarak bin olacağını ve yüz binlere ulaşarak haksızlığa, emek hırsızlığına ve alın teri soyguncularına karşı başkaldırı yapabileceğini, Acıları ortak, Dertleri ortak, Sorunları ortak kadroların Mücadelesinin de ortak yapılması gerektiğini anlatıyorum. Bu mücadelenin adını İsyan ve İtibar koymamızın nedeni de budur.

Yaklaşık 2 aydır Memur sendikaları konfederasyonlarıyla Hükümet arasında devam eden toplu sürtüşme maçı mutabakat metni imzalanarak sonuçlandı.

Unutkan bir millet olduğumuz söylenip durur. Biz unutmadığımızı bir kez daha hatırlatıp, sizleri geçen seneki yani 2007 yılı toplu sürtüşme maçına götürmek istiyorum. Hatırlanacağı üzeri 2007 yılında TEK MADDE - TİS GREVLİ SENDİKALAR KANUNU teklifiyle sendikalara çağrı yapmıştık. Amacımız sözleşmeli ve grevli sendikalar kanunu olmadan oturulan masadan verileni almaktan başka bir çaren olmadığı gerçeğiydi.

2007 yılında Kamu çalışanlarının teveccühü ile yetki alan 3 konfederasyon temsilcilerinden KESK, toplu sürtüşmeye hiç müdahil olmadan TİS ve Grevli Sendikalar Kanunu olmadan yapılan görüşmelerin legal olmadığını belirtip alanlara inmişti.  Memur sen ve Kamu Sen konfederasyonları görüşmelere devam kararı almışlardı.

Yapılan görüşmeler ve sürtüşmeler neticesinde hükümet %2 + %2 ücret artışı ile sendika ödeneğinin 5 ytl'den 10 ytl'ye çıkarılması teklifini yaptı. Ancak sendikalar bu artışı kabul etmeyip, mutabakat metnini imzalamayınca, Hükümet Sendika Ödeneğinin 5 ytl'den 10 ytl'ye çıkarılması haricindeki %2+%2 ücret artışını kamu çalışanlarına yapmıştı. Geçen yıl sendika ödeneğinde yapılması düşünülen %100'lük artış mutabakat metni imzalanmadığı için yapılamamıştı.

Gelelim 2008 toplu sürtüşme maçına, neyse ben gelmeden siz ne demek istediğimi her halde anladınız. Aileniz, eşiniz ve çocuklarınızla birlikte sağlıklı ve mutlu ömürler diler, Mübarek Ramazan Ayının hayırlı olmasını temenni ederim.

Ümit DEMİREL

Genel Başkan

+