“MEMUR-SEN ve ORTAĞI KAMU-SEN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 100 LİRA SEYYANEN ZAMMI NEDEN KABUL ETMEDİ?”

 

“MEMUR-SEN ve ORTAĞI KAMU-SEN TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 100 LİRA SEYYANEN ZAMMI NEDEN KABUL ETMEDİ?”

6.Dönem toplu sözleşme masasına ortak taleple giden MEMUR-SEN ve KAMU-SEN kamu çalışanlarının on yıllarca bekleyen sorunlarından hiçbirini masada çözmeyi başaramamıştır. Hatta masada varlık dahi göstermemiştir.

Toplu sözleşme masasından 12 yıl olduğu gibi yine sıfır zam, sıfır seyyanen zam, sıfır refah payı almayı başarmışlardır. Ayrıca MEMURSEN ve KAMUSEN tüm kamu çalışanları için 100 liralık seyyanen zammı neden almamıştır. Çünkü kamu çalışanlarında 12 yıldır biriken tepki yığılması vardır ve yetkili sendika ve ortağı istifaların önüne geçmek için aylık 88 liralık sendika ikramiyesine sarılmışlardır. Bu kamu çalışanlarını “sendikal rehin alma” planının bir parçasıdır.

Kamu çalışanlarının tümüne 100 lira seyyanen zam almak varken 88 liralık sendika ikramiyesini kabul etmenin bedeli çok ağırdır. Çünkü, aylık 88 liralık sendika ikramiyesinden sadece 1 milyon 665.984 sendikalara üye olanlar yararlanacaktır.

Diğer taraftan sendikalara üye olması yasak olan 1 milyon 759.395 polis, asker, bekçi, infaz koruma memurları, yöneticiler ve sendikalı olsa dahi hizmet koluna %1 örgütlenemeyen sendika üyeleri de aylık 88 liradan yararlanamayacaktır.

6.Dönem toplu iş sözleşmesi tarihin en kötü, en adaletsiz ve en başarısız toplu iş sözleşmesidir.

 

+