DEMİREL : “”Zam+Enflasyon Farkı” ile  “Zam+ Enflasyon” Arasındaki FARK ÇOK BÜYÜKTÜR! Biri Sefaletin, Biri Refahın Talebidir!”

DEMİREL : “”Zam+Enflasyon Farkı” ile  “Zam+ Enflasyon” Arasındaki FARK ÇOK BÜYÜTTÜR! Biri Sefaletin, Biri Refahın Talebidir!”

 

6.Dönem Toplu İş Sözleşmesinin ana unsuru hep zam oranları olmuş olsa da ayrı ayrı hizmet kollarında görev yapan kamu çalışanlarının birikmiş olan sorunlarının çözümü için toplu sözleşme masası bir fırsattır ve iyi değerlendirilmelidir.

 

 Bizler “Toplu sözleşme masası görüşmelerini canlı yayınlayın!” derken ayrı ayrı hizmet kollarının birikmiş olan sorunların, kamu çalışanları adına masaya oturanlar tarafından ne derece savunulup, ne derecede savsaklandığını kamu çalışanlarının tümünün görmesini istememizdendir.  Yani bu toplu sözleşme masası bir aldatmaca mı? daha önce anlaşılıp bir oyun mu oynanıyor? Yoksa gerçek manada bir toplu sözleşme süreci mi yapılıyor?

 

Bence, “Önceden bir anlaşma ve oyun var!” ama ispatlayamam! Sadece tespitlerimi paylaşabilirim.

 

  1. Öncelikle yetkili sendika düne kadar kamu çalışanlarının sorunları ve çözümü için sahaya ve alanlara çıkmazdı? Eylem yapmazdı! Bu sefer sonucu biliyor ve sürekli alanlarda kalarak kan kaybını önlemeye çalışıyor! Kendince olumlu ve olumsuz her duruma karşı bu sefer hazırlıklı görünse de çıkacak sonuçtan kamu çalışanlarının memnun olup olmayacağı konusunda büyük bir tereddüt var. Ne Naldan, ne de Mıhtan vazgeçmek istemiyor.
  2.  Yetkili sendika düne kadar masada kendisi dışında kimseyi görmek istemezdi. Ne hikmetse “ilksan seçimleri biter bitmez!” ortaklaştılar!!! Taleplerini ortaklaştırdılar. Üst siyasetin ortaklığını, alt siyasi sendika zeminine taşıdılar.
  3.  Zam teklifleri 2022 ve 2023 enflasyon oranının birazcık, ufacık üzerinde olsa da anlaşacakları zam oranı 12 yıldır olduğu gibi yine ve yeniden ENFLASYON ORANINDA ZAM olacaktır.
  4. Toplu Sözleşme Masasından anlaşmazlık çıkması durumunda ortak, genel ve sonuca ulaşacak bir EYLEM PLANLARI YOK!

 

Gelelim!  Ortaklaşa hazırladıkları ZAM TEKLİFLERİNE ;

 

Hata 1 - 2022 yılı için %21 ve 2023 yılı için ise %17! Yani 2 yıl için %38 zam ve artı olarak enflasyon farkı istediler. Bu ne demektir ? eğer verilen zam oranı,  enflasyon oranından aşağıda olursa aradaki fark kapatılır ve kamu çalışanları ENFLASYON ORANINDA ZAM ALIR. (12 Yıldır Olduğu gibi)

 

FORMÜL : “ZAM ORANI + ENFLASYON FARKI” YERİNE “ENFLASYON + ZAM ORANI” OLMALIDIR! İKİ FORMÜL ARASINDA FARK ÇOK BÜYÜTÜR VE BİRİ SEFALETİN, BİRİ REFAHIN TALEBİDİR.

 

Hata 2- Ortak Yetkili Sendikaların toplam zam talebi %38 yani yıllık %19 oranında zam istiyorlar. Öyleyse sadece geçmiş 3 yıllık gerçekleşmiş ve resmi enflasyon oranlarına baktığımızda (2018-%20,30 , 2019- %17,14 ve 2020- %14,60) toplamda %52,04 enflasyon çıkmış ve yıllık ortalaması ise %17,35 enflasyon demektir. Neymiş yıllık zaten %17,35 oranında enflasyon varken yetkili sendika ve ortağının teklifi de ENFLASYON ORANINDA ZAM TALEP ETMİŞTİR. (Kİ DAHA PAZARLIK VAR!)

 

ANLAŞMA BÜYÜK BİR İHTİMALLE 3 YILLIK ENFLASYON ORTALAMASININ ALTINDA OLAN “YILLIK %15” CİVARLARINDA OLACAKTIR!

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+