DEMİREL “MEB UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SÖZLÜ SINAV VE ATAMA TARİHLERİNİ AÇIKLAYIN! LÜTFEN!”

DEMİREL “MEB UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SÖZLÜ SINAV VE ATAMA TARİHLERİNİ AÇIKLAYIN! LÜTFEN!”

 

Ne Kadar Zor Olabilir?

Bir işe başlamak için sonlandırmayı planlamak gerekir. Mesela yola çıktığın an, yolu ve yolculuğu ve sonunda yolun sonunu hesaplamak şarttır. Ankara’dan Elazığ’a gitmeye karar verdiyseniz tüm yolu, yol üzerinde hangi illerin olduğunu, nerede mola verileceğini planlamak gerekir ve en sonunda Elazığ’a belirli bir sürede varmak ise hedeftir.

 

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı yola çıkar ama yolun sonu ne zaman gelir, süresi ne olur, yolda neler olur pek bilinmez. Belirsizlik Milli Eğitim Bakanlığının tedavi edilmesi gereken hastalığıdır.

 

Mesela MEB Unvan değişikliği sınavı 02-04 Mart 2021 tarihinde yapıldı. Üzerinden 76 gün geçmesine rağmen planlanmış bir takvim, belirlenmiş bir sistem ve sonuçlandırma ile ilgili bir irade ve yol üzerinde düşünülmüş bir bilinçli bir planlama yoktur. Kervan yolda düzülür.

 

Belirsizlik ise eğitim çalışanlarını çileden çıkaran, her gün bugün acaba bir haber var mı? diye sağa sola koşturan ve kirli bilgilerin kol gezdiği bir mecrada dolaştıran bir durumla karşı karşıya getirmektedir.

 

Ne kadar zor olabilir ki? Sınav, sözlü sınav ve atama tarihlerini belirleyip o tarih geldiğinde belirlendiği gibi iş ve işlemi yapmak?  Gerek Unvan Değişikliği sınavları, gerekse görevde yükselme sınavlarının ne zaman yapılacağı, nasıl yapılacağı, atama tarihlerinin ne zaman olduğu gibi bir çok takviminin açıklanması ve eğitim çalışanlarının bu tarihleri bilerek geleceğe doğru umutla bakması olması gerekendir. Ama olmaz! İlla bir belirsizlik ve gizem olacak… illa eğitim çalışanları bakanlığına yalvarır hale gelecek… illa şüphe olacak…

 

Teknolojinin hızla ilerlediği ve iletişimin anlık hale geldiği günümüzde hala neyin ne zaman, nasıl yapılacağının belirsiz olmasının nedeni ne olabilir?

 

76 gün önce yapılmış bir sınavın yönetmelik gereği yapılacak olan sözlü sınavın ne zaman yapılacağı hala bilinmemektedir. Sözlü sınav sonrası atama tarihi ne zaman olacağı ise tam bir muammadır.

 

Milli Eğitim Bakanlığının ilgili bürokratlarından talebimiz nettir. Öncelikle Unvan Değişikliği sözlü sınav ve atama tarihlerinin açıklanması ve Memurluk, Şeflik, Saymanlık v.b. görevde yükselme yazılı sınav, sözlü sınav ve atama tarihlerinin açıklanmasıdır.

 

LÜTFEN!

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+