DEMİREL “MEB İL İÇİ VE İL DIŞI YER DEĞİŞİKLİĞİNİ DAR KAPSAMDAN GENİŞ KAPSAMA ÇEKMELİDİR VE MODÜL ÜZERİNDEN BAŞVURULARI ALIP BAŞVURU YAPANIN GÖREV YERİNİ DE İLANA ÇIKMALIDIR!

DEMİREL “MEB İL İÇİ VE İL DIŞI YER DEĞİŞİKLİĞİNİ DAR KAPSAMDAN GENİŞ KAPSAMA ÇEKMELİDİR VE MODÜL ÜZERİNDEN BAŞVURULARI ALIP BAŞVURU YAPANIN GÖREV YERİNİ DE İLANA ÇIKMALIDIR!

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğünün 21/04/2021 tarih ve 24460347 sayılı yazısı ile Milli Eğitim Bakanlığında GİH-THS-SHS-YHS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının “İL İÇİ YER DEĞİŞİKLİĞİ” sürecinin başladığını ilan etmiş olup Mayıs 2021 tarihinde başvuruların alınmasını ve Haziran 2021 tarihinin ilk haftasında da atamaların tamamlanmasını duyurmuştur.

 

Bilindiği üzere, TEÇ-SEN olarak eğitim çalışanlarının da “Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin” çıkması için açlık grevi de dahil birçok eylem yapılmış ve uzun ve meşakkatli bir sürecin sonunda bu hakkın kazanımı sağlanmış ve il dışı yer değişikliği için 5 yıl olan bekleme süresi de 3 yıla düşürülerek sürelerde sarkmaların önlenmesi için ise “30 EYLÜL” tarihinin belirlenmesi sağlanmıştı.

 

“Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin” aksayan yönlerinin çözümü için;

 

-İl içi atama ve yer değişikliğinin Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanacak kılavuz ile yapılması,

-İl içi atama ve yer değişikliğinde, boş kadrolarının Milli Eğitim Bakanlığınca MEBBİS modülünden yayınlaması,

-İl İçi atama ve yer değişikliğinde, boş kadrolara başvuru yapan eğitim çalışanlarının görev yaptığı okul/kurumunda ilana çıkması ve başvuru alınması ve atama iptallerine müsaade edilmemesi,

-İl Dışı atama ve yer değişikliğinde, bakanlıkça İlçe Emri uygulaması yerine Okul/Kurumlarda boş olan kadroların ilana çıkılması

-İl Dışı atama ve yer değişikliğinde, başvuru yapan eğitim çalışanının görev yaptığı okul/kurumun da ilana çıkması ve atama iptallerine müsaade edilmemesi,

 

Atama ve yer değişikliğinde oluşan sorunların çözümü için gereklidir. Talep ettiğimiz bu isteklerin tamamı 1 milyon öğretmene uygulanan bir sistemin eğitim çalışanlarına da uygulanmasından ibarettir. Her ne kadar il içi yer değişikliği takvimi Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanmış olsa da bu sistemi bu yıl kurmak için geç kalmış sayılmayız!

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

+