İl içi ve iller arası yer değişikliğindeki sorunları Bakanlığa bildirdik !

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik gereği, Öğretmen hariç personelin her yıl Mayıs ayında il içi,Haziran ayında iller arası yer değişikliği yapılmaktadır.

 

Valilikler tarafından yer değiştirme için kadrolar ilana çıkmamakta veya çok az kadro ile ilana çıkılmaktadır. Ayrıca yer değişikliği yapan personelin mevcut kadrosu da ilana çıkmadığı için ataması yapılan personelin çalıştığı kurum da boş kalmaktadır.

 

            Bir diğer sorun da; İl içi yer değiştirmelerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak bir kılavuz yayımlanmadığı için her valilik farklı işlem yapmakta ve uygulama birliği sağlanamamaktadır.

 

MEB’in her sene uygulamaya koymuş olduğu İl İçi Öğretmen Atama yer değişikliğinde yapılan sistem uygulandığı takdirde personel fayda sağlayacak ve yer değişikliği müracaatı yapan personelin tamamına yakını yer değişikliğinden faydalanacaktır.

 

Yer değiştirme müracaatı yapan personelinde bulunduğu kadronun ilana çıkmasıyla görev yaptığı okul/kurumdan gittiği taktirde yerine bir başka personel gelebilecek ve ayrıldığı okul/kurumda bu uygulamadan fayda sağlayacak ve boş kalmayacaktır.

 

Bu yıl yapılacak olan yer değişikliği işlemlerinden önce bakanlığımız tarafından ortak klavuz yayınlanıp uygulama birliği sağlanması ve yer değişikliği talebinde bulunan personelin bulunduğu okul/kurumunda ilana çıkarılması konularında hazırlanan raporu Milli Eğitim Bakanlığına resmi olarak ilettik.

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ


+