GENEL BAŞKANIMIZ ŞEFLİK SINAVI SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN BAKANLIĞA GİDİYOR


Bilindiği üzere; Milli Eğitim Bakanlığı 2006 yılında 773 boş şef kadrosu için sınav yapmış, sınav akabinde kazanan adayları puan üstünlüğüne göre yerleştirmişti. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı 773 boş kadro ilanı yapmasına rağmen sınavı kazanan adaylar arasından 571 adet fazla yerleştirme yapmıştı. Sözü edilen 571 boş kadrolara atama yapılması işlemi Yargı hukuka uygun görmemiş, tesis edilen işlemin iptaline karar vermişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Yargı kararını uygulamaya koyarak, Valiliklere atama kararnamelerini göndermeye başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığının derhal konu ile ilgili bir açıklama yapmasını, iptal edilen 571 adet BAKANLIK MAĞDURU KARDEŞLERİMİZİN mağduriyetlerinin giderilmesi ve 3953 adet boş şef kadrolarının doldurulması için acilen şeflik sınav takvimini açıklaması zorunluluktur.

Milli Eğitim Bakanlığının niçin açıklaması yapması gerektiği hakkında 6 Başlık.. devamını okumak için tıklayın

1- 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen 773 boş şeflik kadrosu için eğitime ve sınava giren eğitim çalışanlarından sınava kazanan adaylar arasından 571 adet yerleştirme işlemini yaparak 571 eğitim çalışanı bizzat Milli Eğitim Bakanlığı MAĞDUR etmiştir. Bu kardeşlerimizin mağduriyetlerini nasıl gidereceğini mutlaka açıklamalıdır.

2- 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen 773 boş şef kadrosu eğitimine alınmayıp elenen binlerce eğitim çalışanları şeflik sınavının ne zaman yapılacağını merakla beklemektedir. Hatta bu beklenti huzursuzluk ortamı haline gelmiştir. Sınav takviminin açıklanarak beklenti ve huzursuzluk ortamının Milli Eğitim Bakanlığınca giderilmesi gerekmektedir.

3- Özellikle sınav takviminin açıklanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta Ön lisans veya Lisans öğrenimine devam eden eğitim çalışanlarından Açık öğretim son sınıfta okuyan ve bütünleme sınavına girerek eğitimini tamamlayacak olan eğitim çalışanlarının durumları da dikkate alınarak, AÖF Bütünleme sınavının yapılacağı 06-07 Eylül 2008 tarih dikkate alınıp mezun olabilicek durumda olan eğitim çalışanlarının mağdur edilebilme olasılığı ortadan kaldırılmalıdır.

4- Norm kadro esasları hükümlerine göre Türkiye genelindeki boş şef kadro sayısının çıkarılarak, daha fazla eğitim çalışanlarının şeflik eğitimine ve sınavına girmesi sağlanmalıdır. Çünkü, yönetmelik gereği ilan edilen boş kadro sayısının en fazla 3 katı kadar aday eğitime ve sınava tabi tutulabiliyor.

5- İlan edilen boş kadro sayısının 3 katı kadar adayın belirlenmesi usullerinde mutlaka ilçelerde görev yapan eğitim çalışanlarına KAYMAKAM tarafından verilen takdirlerin puanlamaya dahil edilmesi gerekmektedir. Çünkü; ilçede görev yapan eğitim çalışanlarının görev bakımından ödüllendirmesi işlemi genel olarak KAYMAKAMLIKÇA yapılmaktadır. Bu konunun mutlaka milli eğitim bakanlığınca dikkate alınması ve bu sorunun çözülmesi gerekmektedir.

6- Lisans öğrenimine 3.sınıf veya 4. sınıfta devam eden ancak iki yıllık önlisans diplomasını almaya hak kazanmış eğitim çalışanlarının yapılması muhtemel şeflik sınavına girebilmelerinin önünü açmak için okullarından ayrılmalarına gerek kalmadan AOF bürolarından alacakları "2 yıllık Önlisans programından mezundur." Veya durumlarını gösterir belgenin Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilerek, bu durumda olan eğitim çalışanlarının da sınava girebilmesinin önü açılmalıdır.

NOT : Sendikamız Genel Başkanı Ümit DEMİREL yukarıda açıklanan konuları görüşmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı Kadro Dairesi Başkanı Hacer ÖZDOĞAN'dan randevu talebinde bulunulmuştur. Konu ile ilgili görüşme bu hafta içinde yapılması planlanmaktadır.

Görüş ve önerilerinizi paylaşmak için 0312 425 55 56 veya sendikamızın forum bölümünde açılan "ŞEF OLMAK İSTİYORUM" konu başlığına görüşlerinizi yazarak yapabilirsiniz.

+