DEMİREL : “MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TAMAMI AŞILANMALIDIR.”

DEMİREL : “MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA GÖREV YAPAN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TAMAMI AŞILANMALIDIR.”

 

Bilindiği üzere covid-19 salgını dünyada ve ülkemizde çok ciddi takip edilmekte ve salgının ilerlemesinin durdurulması için ülkemiz genelinde ciddi kısıtlamalar uygulanmaktadır.

 

Covid-19salgınının önüne geçmek için bilim insanlarınca çok kısa bir sürede çalışmaları tamamlanan ve covid19- corona virüsün izolasyonunu sağlayan aşının üretimine onay verilmesiyle birlikte ülkemiz genelinde aşılama yapılmaya başlanmıştır.

 

Sağlık Bakanlığınca Covid-19 Aşılaması için 4 aşama belirlenmiştir. 1. Aşama:  65 yaş ve üzerinin aşılanması, 2. Aşama: Kamu ve Hizmet Sektörü ile birlikte 50-64 yaş arasının aşılanması, 3. Aşama 18-49yaş arasının aşılanması ve 4 Aşama olarak; Aşılanma sırası geldiği halde aşılanmayanların aşılanması belirlenmiştir.

 

Aşılanma takviminin detaylarında belirtilen ve özellikle 2.Aşama aşılama programında yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan GİH-THS-SHS-YHS ve 4B’li eğitim çalışanlarının aşılama takviminden çıkarılmasının mantıksal bir örgüsü yoktur. Nasıl ki, 2.Aşama Takvimine göre Adalet Bakanlığının tamamının, İçişleri Bakanlığının tamamının, Sağlık Bakanlığının tamamının, Milli Savunma Bakanlığının tamamının aşılanması doğru bir karar ise Milli Eğitim Bakanlığında sadece öğretmenler ve öğretim üyelerinin aşılanması ve Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan eğitim çalışanlarının kapsam dışı bırakılması yanlış bir karardır.

Çünkü Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenler, hizmetliler, memurlar, teknisyenler velhasıl tüm kadrolar birlikte çalışmaktadır. Okulda görev yapan eğitim çalışanlarının öğrenci ve öğretmenlerle teması vardır.  Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan 1 milyon öğretmenlerimizle birlikte 65 bin eğitim çalışanının da eş zamanlı aşılanması gerekir ve Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr.Ziya SELÇUK ve bürokratlarının bu durumun farkında olduğunu düşünüyoruz ve Bakanımızın evlatlarının haklarını koruyacağından şüphemiz yoktur. Çünkü Evlatlarının haklarını korumak bakanımız görevidir.

 

Teç-Sen olarak; Aşılama takviminin 2. Aşamasında kapsam dışı bırakılan eğitim çalışanlarının haklarının iadesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına resmi başvurumuzu yaptık. MEB Genel müdürlüklerimiz ve Bakan özel kalemiyle gerekli görüşmeleri yaptık ve taleplerimizi ilettik.

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI


+