DEMİREL : “MEMUR MAAŞLARININ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE GELMESİNE TAM 4 YIL KALDI!”

DEMİREL : “MEMUR MAAŞLARININ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNEGELMESİNE TAM 4 YIL KALDI!”

 

Kamu çalışanlarının yıllık ücret artışlarının belirlenmesi, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve mali haklarının belirlenmesi amacıyla tek haneli yılların ağustos ayında yetkili sendika ile işveren heyeti (hükûmet) arasında toplu sözleşme masası kurulur ve bu masada varılan anlaşma metni kanun yerine geçer.

 

Kamu çalışanları son 10 yıldır yetki sendika olarak tüm hizmet kollarında Memur-sen’i belirlemekte ve toplusözleşme masasına 10 yıldır Memur-Sen oturmaktadır. Alınan tüm hakları “BENYAPTIM”, “BEN ALDIM” havasında caka satan Memur-sen, ne hikmetse memur maaşlarındaki aşırı erimenin sorumluluğunu hükümete atarak, “ZAMMI SENDİKADANDEĞİL, HÜKÛMETTEN İSTEYİN!” diyerek topu taca atmaya çalışıyor.

 

Memur-Sen ne kadar topu taca atmaya çalışırsa çalışsın, isterse topu uzaya atsın, isterse ben oynamıyorum desin sonuç fark etmez. 10 yıllık dönem sonunda geldiğimiz durum; memur maaşlarının aşırı değersizleşmesi, alım gücünün aşırı düşmesi, kamu çalışanlarının tamamının umutsuz ve mutsuz olduğu bir döneme gelmiş bulunmaktayız. Bu durumun mimarı olmasa da uygulayıcısı ve ortağı hiç şüphesiz ki Memur-sen’dir. Diğer ortağı ise memur-sen’i 10 yıldır yetki veren kamu çalışanlarıdır.

 

Geçmiş hatalardan ders almak, yanlışları görmek, kendine çeki düzen vermek ve geleceği yeniden tesis etmek ve güncellemek için fırsattır. Kamu çalışanlarının 10 yıllık geçmişi ile geleceğin nasıl olacağını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek… aynı hataları yapamaya devam edersek, ders almaz isek, geleceğimiz için bir karar vermez isek gelecek hepimiz için karanlıktır.

 

Aslına bakarsanız plan belli ve basittir. Plan ; Memurluğu tercih edilen bir meslek olmaktan çıkarmak ve memur maaş ücretlerini asgari ücret seviyesine getirmektir. 15 yıllık planın 11 yılı geride kaldı ve 4 yıl sonunda plan başarıya ulaşacaktır. Siyasi düşünceniz ne olursa olsun plan hepimizi kapsamaktadır. Unutmayın hepimiz aynı gemideyiz.  

 

Planın başarıya ulaşmaması kamu çalışanları olarak hepimizin elindedir. 10 yıldır yaptığımız hataları yapmaya devam etmemiz halinde geleceğin soğuk ve karanlık yüzüyle tanışacağız. Daha şimdiden hissettiğimiz karanlık geleceğin belirtilerini iyi analiz edip sonradan pişman olmamak adına vereceğimiz tek bir karar ile geleceğimizin yeniden yazılmasına sebep olabiliriz. Bu kararın ilk adımı kesinlikle ideolojik siyasi sendikalardan istifa etmek olmalıdır.

 

YARIN AĞLAMAMAK İÇİN BUGÜNDEN YORULMAYI, TERLEMEYİ VE MÜCADELE ETMEYİ TERCİH ETMEK ARTIK BİR KARAR DEĞİLDİR!ZORUNLULUKTUR.

 

DERS, SEN ÖĞRENENEKADAR DEVAM EDECEKTİR.!

 

TEÇ-SEN GENELBAŞKANLIĞI

 


+