Toplu Sözleşme Masasına Ortak Akıl ve Duruş Olmaksızın Oturanlar.. Bıçak Kemiğe Dayandı. Haberiniz Olsun.

Yıllık enflasyon rakamları tüketici fiyatlarında yüzde 14,60, yurt içi üreticifiyatlarında yüzde 25,15 olarak gerçekleşti. Memurlara ise 2020 yılında5,75+7,36=13,11 zam yapıldı. Geçmiş dönem toplu sözleşme dönemlerindeki tabloda üç aşağı beş yukarı hep aynı şekilde gerçekleşti. Bu tablonun oluşmasının tek sorumlusu da bize göre yetkili sendikadır. Memurlar açısından bu içler acısı durumu ortaya çıkaran en önemli sebep de yine yetkili sendikanın tutum ve davranışlarından kaynaklanmaktadır.

Bu tespiti de neye göre yapıyoruz. Şöyle ki; Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yetkili konfederasyon Türk-İş olmasına rağmen pazarlıklar öncesi üç konfederasyon bir arada durarak benzer taleplerini açıklıyor birlikte hareket ediyor. Ama memurlarla ilgili toplu sözleşmede yetkili konfederasyon diğer sendika ve konfederasyonlarla bırakın ortak hareket etmeyi, güç birliği oluşturmayı sesini en gür şekilde çıkardığı konu “yetkili olmayanların masada ne işi var .”oluyor.

Yıllardır takip ettiğimiz Toplu sözleşme dönemlerinde yetkiliyiz yetkiliyiz diye burnundan kıl aldırmayanlar ortak akıl ve duruş ortaya koymak varken paydaşlarına dirsek gösterip enflasyonun da altında kalan maaş zamlarına imza atıyor. Bunun ceremesini de bütün memurlar ve emekliler, enflasyon altında kalan maaş arıtış oranları alarak ödemek zorunda kalıyor.

Yetkili sendika artık bir karar vermeli.. ya prestij kaygısı ile hareket etmeye devam ederek memuru ve emekliyi enflasyona ezdirecek. Ya da toplu sözleşme öncesi ortak akılla, ortak hareket alanları oluşturarak toplu sözleşme masasına güç birliği oluşturarak oturacak.

Teç-Sen olarak teklifimiz şudur. İlk toplu sözleşme masasına oturmadan önce tüm konfederasyon ve sendikaları içine alan bir üst şemsiye oluşturulmalıdır. Yol yakınken tüm konfederasyonlar ve sendikalar toplu sözleşme öncesi bir platformda bir araya gelmeli ve memur ve emekli maaşlarının artış oranları ile ilgili ortak bir duruş sergilemelidir.

 

TEÇ-SENGENEL MERKEZİ


+