Unvan Değişikliği Sınavı En Hızlı Bir Şekilde E-Sınav Merkezlerinde Yapılmalıdır.

DEMİREL: “Milli Eğitim Bakanlığı Gerek Alt Yapısıyla, Gerekse Teknolojik Gelişimiyle Unvan Değişikliği Sınavını Tüm Alanlar İçin 1 Günde Yapabilme ve Sonuçları 1 Günde Açıklayabilme Kapasitesine Ve Bu Kararı Alabilecek Bürokratik Cesarete De Sahiptir.”

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan eğitim çalışanlarından eğitimlerini tamamlayanlar için 12 yılda 1 defa yapılmış olan Unvan Değişikliği sınavı 06 Aralık 2020 tarihinde yapılacak iken tarihi belirsiz bir tarihe ertelenmiştir. Belirsiz diyoruz ki, 2011 yılında yapılacak olan unvan değişikliği sınavı bir ertelenmiş ve tam 4yıl sonra yapılabilmiştir. Geçmiş tecrübelerimiz bizi özellikle unvan değişikliği sınavı konusunda tedirgin etmektedir.

Bu nedenden dolayı hızlı bir şekilde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürümüzle görüşme istedik ve görüşmemizi sağladık. Özellik belirtmek isterim ki Genel Müdürümüzün ağır seyreden covid 19 pozitif rahatsızlığı, hastanede uzun süren tedavi süreci ve henüz tam iyileşmemesine rağmen heyetimize göstermiş olduğu nezaketten dolayı sonsuz teşekkür ederim.

Unvan Değişikliği sınavının ertelenmesi ve sürecin yeniden hızlı bir şekilde yapılması için Sendikamızın teklifini Genel Müdürümüze anlatma fırsatı bulduk. Teknolojinin her alanda kendini gösterdiği ülkemizde ve gelişen yeni teknolojilerle birlikte ülkemizdeki milyonlarca öğrencilerimize eğitimi online platformlarda, canlı yayınlarla ve eğitim videoları hazırlayarak yapabilirken unvan değişikliği ve görevde yükselme v.b. tüm sınavları e-sınav merkezlerimizde yapabilmemiz gerekir.

Alt yapı olarak yıllardır kullanan e-sınav merkezlerinin güvenliği ve güvenirliği tartışmasızdır. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığının unvan değişikliği sınavı için 1. Tercihi e-sınav olmalıdır. Unvan değişikliği sınavı branş ve alanları farklı teknisyenlik, teknikerlik, mühendislik, mimarlık v.b birçok alanı içinde ihtiva etmektedir. İşte tam bu nedenden dolayı farklı alanların aynı anda ve zaman diliminde sınava alınması şartı yoktur.  Ayrıca e-sınav merkezlerinde sürücü kursu sınavları devam etmekte olup covid-19 tedbirleri kapsamında ertelenmesi de söz konusu değildir.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZA UNVANDEĞİŞİKLİĞİ SINAVININ HIZLI VE ETKİN BİR ŞEKİLDE YAPILMASI İÇİN ;

 

         1- İlan edilmeyen alanların belirlenip başvuruların alınması (Makine Teknisyenliği, Muhasebe, Gıda, Diyetisyenlik, Endüstri Mühendisliği, sosyal çalışmacı hemşire, psikolog v.b.)

          2- Unvan değişikliği sınavının 81 İl’de e-sınav merkezlerinde yapılması,

       3- Unvan Değişikliği Sınavı 6 oturumda yapılması, (Sınav salonları yeterli olmadığı durumda oturum sayısının artırılması)

        4- 1.Oturum Teknisyenlik, 2. Oturum Teknikerlik, 3. Oturum Programcı, 4. Oturum Mimarlık,5. Oturum Mühendislik, 6. Oturum Avukat, Grafiker ve istatistikçi kadroları için ayrı zaman dilimlerinde yapılması,

        5- Sınav sonuçlarının aynı gün içinde açıklanması veya itiraz süresinin bitiminde açıklanması,

Teklifimiz bu haliyle unvan değişikliği sınavını 81 il’de ve en hızlı bir şekilde yapılması ve sonuçların ve atamaların çok uzun süreler beklenmeden etkin bir şekilde tamamlanması amacıyla hazırlanmıştır. TEÇ-SEN olarak eğitim çalışanlarının beklentilerini anlıyoruz ve Milli Eğitim Bakanlığının da zihniyetinin eğitim çalışanlarının lehine değişmesi için elimizden gelenin en iyisini yani Bakanlığın paydaşı olduğumuzu ve süreçlere dahil edildiğimizde sorunların çözümlendiği ispat ede ede yolumuza devam ediyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı gerek altyapısıyla, gerekse teknolojik gelişimiyle unvan değişikliği sınavını tüm alanlar için 1 günde yapabilme ve sonuçları 1 günde açıklayabilme kapasitesine ve bu kararı alabilecek bürokratik cesarete de sahiptir.

ÜMİT DEMİREL
GENEL BAŞKAN

+