DEMİREL: “Milli Eğitim Bakanlığında Görev Yapan ve Eğitim Fakültesi Mezunu Olan Eğitim Çalışanlarının Unvan Değişikliği Sınavına Alınmaması Kariyer Bariyeridir.”

DEMİREL: “Milli Eğitim Bakanlığında Görev Yapan ve Eğitim Fakültesi Mezunu Olan Eğitim Çalışanlarının Unvan Değişikliği Sınavına Alınmaması Kariyer Bariyeridir.”

 

TEÇ-SEN- Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası kuruluşunun ana ilkesi ve hedefi olarak “Kariyer-Liyakat” ilkesine uygun eğitim çalışanlarının eğitimlerine uygun kadrolarda istihdam edilmeleri amacıyla “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları”nın açılması, sınavsız görev gurupları arasındaki geçişlerin sağlanması ve engelleyici hükümlerin ve uygulamaların sona ermesi için eğitim çalışanlarından aldığı yetkiyle ve eğitim çalışanı adına mücadele etmekte ve bu mücadeleyi hakkıyla yerine getirmektedir.

 

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılması ve alanların, kontenjanların, sınav tarihlerinin belirlenmesi ve belirsizliklerin giderilmesi için bakanlık bürokrasisiyle teşriki mesaisi sürekli olan ve bu konularda masalarda yer alan tek sendikadır. Sendikamızın unvan değişikliği sınavlarının yapılması ve sınavlarda yaşanılan sorunlar ile ilgili milli eğitim bakanlığına ilettiğimiz çözüm önerilerinin hak ve adalet çerçevesi içinde olduğu ve haklı talepler olduğu eğitim çalışanları tarafından çok iyi bilinmektedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığının öz evladı olup eğitim fakültesi mezunu olan yani “Öğretmen” olan eğitim çalışanlarının kendi kurumlarında kariyer yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması için verdiğimiz “Unvan Değişikliği Sınavlarına “Öğretmenlik” Bölümünün Eklenmesi” teklifimizin haklı bir teklif olduğu bir gerçektir. Biz diyoruz ki, bu durumda olan eğitim çalışanlarının yardımcı hizmetler veya genel idari hizmetler sınıflarında istihdam edilmesi elbette sorun değildir. Sorunun odağı kariyer yapmak isteyen eğitim fakültesi mezunu eğitim çalışanlarının kariyer yapmalarına imkan tanıyacak kanalların açık olmamasıdır.

 

Adalet Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendi personelleri olup eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenler için benimsediği uygulamayı kendi bakanlığımızın da benimsemesi zor olmamalıdır. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı kendi öğretmen ihtiyacına göre sınavsız ilan yoluyla büyüyen bu soruna çözümden yana katkı sağlayabilir. Milli Eğitim Bakanlığının elinde uygulama alanında birçok enstrüman bulunmaktadır.

 

Tüm bunlara rağmen 06 Aralık 2020saat 10:00’da yapılması planlanan ve halen bakanlık açıklamasına muhtaç olan Unvan Değişikliği sınavına Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan ve eğitim fakültesi mezunu olan eğitim çalışanlarının alınmaması kariyer bariyeridir. Sorunların çözümü için Milli Eğitim Bakanlığının Sendikamızın bu konu hakkındaki teklifini tekrar değerlendirilmesini bekliyoruz.

 

ÜMİT DEMİREL

GENEL BAŞKAN


+