ENGELLİ PERSONEL FİLYASYON EKİBİ DEĞİLDİR !

Eğitim-Öğretim yılının açılmış olduğu ve pandemi sürecinin hızla artmaya devam ettiği bugünlerde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Yardımcı Hizmetler kadrosunda çalışan engelli personelin problemleri her geçen gün katlanarak arttığı sendikamız Engelli Komisyonu Başkanlığına gelen çok sayıda şikâyetten anlaşılmaktadır.

Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışan engelli personelin mevcut görev tanımlarının, engel durumuna göre düzenlenmediği için normal personelin gerçekleştirebileceği performans beklenmektedir. Pandemi sürecinde engelli personellerin kurumlarda ön planda çalıştırılması, örneğin okul/kurum girişlerinde görme veya işitme engelli personele konuyla ilgili eğitim almadıkları halde okul/kurum ziyaretçilerinin giriş-çıkışlarında ateş ölçümü ve filyasyon formunun doldurulması, ortopedik engelli personele ders çıkışlarında dezenfekte işlemlerinin yaptırılması İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa aykırı ve gayri ahlaki davranışlar olduğunu eğitim camiası yöneticilerine anlatmaya gerek var mıdır? Halbuki bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle kronik rahatsızlığı bulunan personelden her hangi bir dezavantajsız konumda olmayan engelli personeller de COVID-19 tehdidi ile karşı karşıyadırlar.

Kurum amirlerinin bu süreçte engelli personele idari izin verme konusunda adaletsiz davranması, dönüşümlü ve uzaktan çalışma konusunda duyarsız kalması,kurum içinde adaletsiz davranılması sonucunda ortaya çıkacak olumsuz sonuçlardan dolayı vicdani, idari ve resmi yoldan şikayet ve soruşturmalardan kaçamayacakları gerçeğini kurum amirleri unutmamalıdırlar. Tüm kurum amirlerini yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uygun, adaletli ve liyakatli davranmaya davet ediyoruz.

Üyemiz olsun/olmasın her türlü olumsuz sonuçtan dolayı, engelli personelimizin sendikamıza başvurması durumunda, sendikamız Engelli Komisyonu Başkanlığı ve Genel Merkezimiz tarafından adli ve idari suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ / TEÇ-SEN ENGELLİLER KOMİSYONU


+