Vaka Sayıları Tırmanışta. Kamuda Esnek Çalışmaya Tekrar Geçilmelidir.

Salgın başlangıcında ülke olarak aldığımız sokağa çıkma yasağı, okulların tatiledilmesi, sosyal hayatın yavaşlatılması v.b. önlemler ile salgını kontrol altına almayı başarmıştık.

Ancak; yaz dönemi nedeniyle iller arası hareketliliğin artması, kurban bayramı, düğün gibi toplu yapılan aktiviteler nedeniyle görünen o ki vaka artış hızımız şu an için pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek noktaya ulaştı ve bu artışın bir süre daha devam edeceği öngörülmektedir.

Bu çıkarımımızı destekleyici en önemli gelişmenin de Üniversitelerin açılışının 1Ekim tarihine kadar uzatılması, İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin 21 Eylül tarihine kadar ertelenmiş olmasını gösterebiliriz.

Temmuz ve Ağustos ayları genel olarak kamuda çalışan personellerin izinlerini kullandıkları zaman dilimleridir. O yüzden belki içinde bulunduğumuz ayda işyerlerinde bir yoğunluk durumu yoktur. Fakat Eylül ayıyla birlikte iş yerleri tam kapasite çalışmaya başlayacaktır.

Salgınla mücadelede ülke olarak sokağa çıkma yasağı gibi sert tedbirlere başvurmak şüphesiz ekonomimizi ve sosyal hayatımızı sekteye uğratıyor. Bu sert tedbirlere mahal vermeden ilk ve süratli bir şekilde alacağımız önlem ise çalışma ve sosyal hayatın kontrollü yavaşlatılması olarak gözüküyor.

Bu nedenle;vaka artış hızı kontrol altına alınana kadar. zaman geçirilmeden özel sektöre ve kamuoyuna da örnek olmak amacıyla kamuda tekrar esnek çalışmaya geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

 +