Şeker Ramazan Amca

  ÜLKEMİN SEÇKİN EĞİTİM ÇALIŞANLARI ARKADAŞLARIM

            Sizlere Bir İlköğretim Okulunda Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan bir hizmetli kardeşimizin bir günlük iş gününü anlatmak istiyorum.

  

Sabah saat 06-00 Şeker Ramazan amca okuluna gitmek için evinden çıkıyor. Saat    06-20 Okuluna geliyor  akşamdan temizlik yapmış ama yinede yaptıklarına göz geçirmek için koridorları, sınıfları, tuvaletleri bir, bir gezer öğrenciler saat 07:20 de okula gelmeye başlarlar. Günaydın şeker Ramazan amca ha şeker ramazan amca lakabı nereden’ mi geliyor onu söyleyeyim. Ramazan amca güler yüzlü tatlı dilli (yüzü yola ) yani her sözü yapan her sözü emir gibi kabul eden biri olduğu için öğrencilerin takmış olduğu bir ( lakap) takma ad  biz  konumuza dönelim zil çalar öğrenciler derse girerler. Ramazan amca elinde süpürge koridorlardaki  kağıt ve benzeri artıkları temizler paspas yapar tam paspası yerine koymaya giderken öğrencilerden birinin sesi yükselir,  şeker Ramazan amca öğretmenimiz bir çekiçle bir çivi alsın gelsin dedi Ramazan amcam çekiçle  çiviyi alıp  sınıfa girer.  Öğretmen tarih şeridini gösterir bunun çerçevesi kırılmış bunu yaparmısın der. tabiî ki yapar çünkü o bir (marangoz) mobilyacı hemen marifetli elleriyle onarır daha sınıftan yeni çıkmıştı ki bir ses yine yükselir Ramazan efendi bizim kalorifer peteği su kaçırıyor bir baksana tabiî ki hocam der kurbağacık ve su borusu anahtarını alıp sınıfa girer, kaloriferi onarır çıkar öğretmen teşekkür eder eline sağlık  der tabiî ki eline sağılık o bir su teçhizat tesviye ustası sınıftan çıkar tam odasına girecekken yine bir ses Ramazan amca bizim cam kırıldı  öğretmenimiz sizi çağırıyor içeri girmeden geri dönüp camı kırılan sınıfa gider camın ölçüsünü alır camı alıp getirir takar ve iyi dersler diyerek sınıftan çıkar hızlı adımlarla öğretmenler odasına koşar çünkü 10  dakika  sonra  uzun tenefüs olacak öğretmenlerin çayları hazırlanması lazım çay demler  iyide çay demler çünkü o bir çaycıdır. Odadan çıkar odasına doğru giderken zil çalar öğrenciler bahçeye çıkarken o odasında 10 dakika ’ da olsa oturma fırsatı bulacaktır.

 

3 üncü, 4 üncü ders derken sabahçı öğrenciler paydos olur öğlenci öğrenciler içeri girmeden sınıflardaki kağıtları  ve diğer dökülenleri toplar unutulan eşyaları kayıp dolabına koymak üzere sınıflardan çıkar ders zili çalar öğlenciler içeri girer şeker amca tekrar koridorlar ve tuvaletleri temizler sabahki işlerin aynı öğlenden sonra tekrar eder akşam saat 17:50 olmuş paydos zili çalmış öğrencileri öğretmenleri uğurladıktan sonra sınıfları koridorları  temizler işi bitmiş kendilerine  ait olan odasına geçip , şöyle sandalyeye oturup arkasına yaslanır. Ve karşıda bir yazıya gözü takılır yazıyı yazan Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ e ait yazıyı okur yazıda Eğitim Bir Bütündür  denmekte evet bizde biliyoruz Eğitim bir bütündür ama ne yazıkki Eğitimde bütünlüğü sadece bugünlerde sözde kalmışAtatürk’ün bu sözü unutulmuş veya unutturulmuştur. Unutulmuş çünkü Ramazan amca Eğitimin Bir Parçası Eğitim Ödeneği alamaz Eğitimin Bir parçası denir Ders Ücreti alamaz Eğitimin dışında tutsanız mesai ücreti alamaz Usta olarak çalıştırıyorsunuz onu’ da alamaz arttık Ramazan amcam yalnız değil yanında TEÇ-SEN var Ramazan amca artık TEÇ-SEN ‘in şefkatli elleriyle onu kucaklamaya ve onun haklarını gasp edenlerden hesap sormaya 12-13 saat çalıştıranlardan hakkını almak için  TEÇ-SEN var  

 

ARTIK HİZMETLİNİN TANIMININ VE İŞLEVLERİNİN YAPILMASI LAZIM

 

657 Devlet Memuru Kanununa tabii ama işlevi ve işleri uymaz .

 

                                                                                   Dursun GÖREN

                                                                       Tüm Eğitim Çalışanları Kars İl Temsilcisi Yazarın diğer yazıları

Memur Hizmetli Hareketi
Şeker Ramazan Amca
Sendika mı? Siyasi Parti mi?
İnsanlık Ölmüş Dediler...
Bu Vahşeti Kim Durduracak?
Bu Ezilme Hor Görülme Değil de nedir?
Hizmet Alımı
Üvey Evlat Değiliz Bizler
Hizmetlinin Görev Tanımı Nasıl Olmalı?
Hizmetlinin Memur Olmasını Engellemeyin?
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım