Bu Ezilme Hor Görülme Değil de nedir?

Devletimizin bizlere vermiş olduğu Ali Bey Hasan Bey yani bey unvan'ının lütuf da  olsa söylememek  için ısrar edilir.Hademe amca, hizmetli   dayı veya Ali Efendi Hasan Efendi. Efendilik kötü bir şey değil ama neden bey değil de efendi denir bunu hep merak ettim bunu bir hor görme bunu bir eziyet etme eziyet aracı olarak mı  görmektir?


             Bilindiği üzere okullarımızda büyük bir ölçüde hizmetli sıkıntısı yaşanmaktadır. Mevcut olan hizmetliler de 12-13 saat çalışarak ellerinden geldiğince görevlerini yapmaya çalıştıkları halde kendilerine gücünün üzerinde aşırı bir iş yükü var olduğu ortadadır. Bu anlamda  belli bir mesai saati bile olmayan bu hizmetlilere bazı okul idarecilerimizin son zamanlarda baskı ve tehdit uyguladıkları görülmüştür. Bir hizmetlinin en fazla 6-7 sınıf temizleyeceği yerde bu sayının bazı okullarda 10-15'lere çıktığı görülmüştür. Bunun yanı sıra koridorlar, tuvaletler ve idare odaları da cabası. 5-6 (norm)kadrolu   hizmetlisi olan bir okulda bugün bir veya iki tane  hizmetli bulunmaktadır. Hizmet alımları zamanında ve yeterli sayıda yapılmamaktadır.     

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı taşra teşkilatlarında çalışanlar  ve  merkezde çalışanlar'da aynı durumda bizim ilimizde 2000'li yıllarda 950 ye varan personel sayısı bugün 360  gibi  3/1 durumuna gelmiştir. Emekli Ölüm ve nakiller diğer kuruluşlara nakledenler, gidenlerin yerlerine yenilerinin alınmayışı bugünkü sıkıntıları getirdi.


      Sendikamıza katılımların çoğalmasından sendikamızın büyümesinden   rahatsız olan sendikamızdan korkan  diğer sendikalara mensup idareci ve yöneticiler memur ve hizmetli arkadaşlarımıza baskı ve tehdit yapmaktadırlar. Onlar adına doğru olanda budur. Çünkü memuru hizmetli V.h.k.i teknisyen/ teknisyen yardımcısı aşçı kaloriferci  gece bekçisi şoför arkadaşlarımız akın akın Tüm Eğitim Çalışanlarının Şefkatli bünyesinde toplanmaları onları rahatsız etmişti. 2006 yanı bundan 2 yıl önce ordu ilinde tek şube bile diyemeyeceğimiz  bir yerde iken bugün 81 il bunlara bağlı ilçelerde gerek temsilcilik gerek şube olarak hizmet vermekteyiz büyümemiz tabiî ki diğerlerini rahatsız edecek artık Eğitim Öğretim dışında üyeleri kalmayacağı kaygısına düşecekler. Düne kadar gerek dergilerinde gerek internet sitelerinde Eğitim Öğretim dışında kalan biz personellerle ilgili tek satır bile geçmezken bugün onlar da sendikamızdan esinlenerek bir şeyler yazmaya başladılar. Bu arada  herkesin bilmesini istediğim bir konu  sendika kanununa göre hiç kimse sendikaya üye olmaya ve sendikadan çekilmeye zorlanamaz denilmektedir. İsteyen herkes istediği sendikadan çekilir, istediği sendikaya üye olur. Bu bağlamda hiçbir Müdür müdür yardımcısı okul yöneticisi 4688 sayılı kanun gereği bu konuda Eğitim Öğretim ve diğer hizmetleri sınıfındaki personellere baskı ve tehditte bulunmamalıdırlar.


         Ev sahibi Diğer sendikalar bizlere kiraladıkları evler artık bize, yani Eğitim Öğretim dışında kalanlara personellere veremeyeceği kaygısı taşıyorlar.Artık kiracılıktan kurtulduk çünkü bizim de bir evimiz var! "Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası".

                                                                                     Dursun GÖREN

                                                                                 Tüm Eğitim Çalışanları

                                                                                    Kars il Başkanı       
Yazarın diğer yazıları

Memur Hizmetli Hareketi
Şeker Ramazan Amca
Sendika mı? Siyasi Parti mi?
İnsanlık Ölmüş Dediler...
Bu Vahşeti Kim Durduracak?
Bu Ezilme Hor Görülme Değil de nedir?
Hizmet Alımı
Üvey Evlat Değiliz Bizler
Hizmetlinin Görev Tanımı Nasıl Olmalı?
Hizmetlinin Memur Olmasını Engellemeyin?
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım