Üvey Evlat Değiliz Bizler

Eğitim çalışanlarının aldığı ücretle geçinemez hale geldiğini Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise apolet ayrımcılığı yaptığını, eğitim hizmetleri iş kolunda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler iş kolunda görev yapan eğitim çalışanları olarak sorunlarımızı kime nasıl anlatmalıyız bizleri muahtap  kabul eden yok ,bizleri eğitimin bir parçası olarak gören yok eğitim ödeneği ders ücreti fazla mesai yıpranma payı bunların hiç biri yok bizler sanırım eğitimin içinde görünüp ama hiç birzaman parçası olarak görmeyen sayın yetkililerdir.

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin sosyal aktiviteler ve bebek bakım giderleri hariç 1 aylık geçimini sağlaması için en az bin 1800 TL aylık ücret alması gerektiği  Eğitim çalışanlarına bu rakamın yarısının reva görüldüğünü  eğitim çalışanlarının aldığı ücretle geçinemez hale geldiğini, bankaların verdiği kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle de haciz pençesine düştüğünü  her geçen gün durumumuzun bir önceki günden daha kötü olduğunu, Defalarca yapılan uyarılara rağmen eğitim çalışanlarının ücretlerinde herhangi bir iyileştirme yapılmadığını  Bakanlıklar arası ücret adaletsizliğinin temel nedeni, kurum içinde farklı adlarla verilen ücretlerin bazı kadrolara verilip, diğer kadrolara verilmemesidir.

Şöyle ki; Sağlık Bakanlığında görev yapan doktor döner sermayeden pay alırken, aynı kurumda görev yapan memur ve hizmetliler de döner sermayeden pay almaktadır. Bizde diyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan personellere verilen ücretlerin tüm kadrolara verilerek bakanlıklar arasındaki ücret farklılığı ortadan kaldırılabilecektir."  

Özellikle ek ders ücretinin artık ders karşılığı verilen ücret olmadığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmen, müdür yardımcıları, müdür, il, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, şef, tesis müdürü ve sivil savunma uzmanı gibi onlarca kadroya derse girmeden ek ders ücreti verildiğini , buna karşı eğitim çalışanlarının bu ücretten mahrum bırakılmasının kimseye fayda sağlamayacağını  Sendika olarak, yeni bir düzenlemeyle ve bakanlar kurulu kararıyla ek-ders ücretinden eğitim çalışanlarının tümünün yararlandırılmasını talep edip, Bu düzenlemeyi yapmayan ve bakanlar kuruluna götürmeyi beklide hiç aklına getirmeyen  Milli Eğitim Bakanı kimin bakanı olduğunu birileri söylemeli bizlerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İl İlçe Okul ve kurumlarda göre yapan memurlarız bizlerinde artık Üvey evlat olmadığımızı görmek istiyoruz.


Bir başka Eşitsizlikte  Görevde yükselme sınavlarında yaşanmaktadır hizmetlinin memur ola bilmesi için 70 puan memurun şef ola bilmesi için 70 puan gelin görün'ki  Öğretmenin müdür yardımcısı ve müdür sınavında 60 puan esas alınması bu üve evlatlığın açıkça göstergesi öğretmen sınav ücreti 25Tl. hizmetli ve memurunki 50 Tl.ücret ödemekte bunları yargı yoluyla değil' de  umarımki bizim bakanlıktaki yetkililer tarafından çözülür.

İl ve ilçe milli eğitim müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürleri ile müfettişlerin haftalık aldıkları 15 saatlik ek ders ücretinin 25 saate çıkarılması için düzenlemeyapıldığını, ancak bu uygulamadan şef kadrolarının çıkarıldığını "Niyeti ne olursa olsun kurum içinde yönetimsel manada yapılan apolet ayrımcılığının ve iş barışını bozan nitelikteki düzenlemelerin kimseye hayrı olmayacağı gibi; Milli Eğitim Bakanlığı'na da hayrı olmayacaktır.

Yapılması düşünülen bu düzenlemeye mutlak suretle şef kadrolarının da dahil edilmesi olmazsa olmaz isteklerimiz arasındadır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda 4/C statüsünde çalışan eğitim çalışanlarının durumları içler acısıdır. Yılın 10 ayı karın tokluğuna çalıştırılan eğitim çalışanları kardeşlerimizin ücretlerinin ve özlük haklarının biran önce düzenlenmesi gerekirken, adeta bu konuda kış uykusuna yatmış olan Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Sendikal hakları olmayan kardeşlerimizin kadroya geçirilmesi ve sendikal haklarının verilmesi taleplerimiz arasındadır. Bizler diyoruz ki, eğitim çalışanları üvey evlat değildir.

Umarım Bu Haksızlık ve adaletsizlik kısa zamanda çözüme kavuşur bizlerinde hak ettiğimiz haklarımızı alıp bizlerinde kendimize olan saygımıza kavuşuruz.

Dursun GÖREN

Teç-Sen Kars il Başkanı
Yazarın diğer yazıları

Memur Hizmetli Hareketi
Şeker Ramazan Amca
Sendika mı? Siyasi Parti mi?
İnsanlık Ölmüş Dediler...
Bu Vahşeti Kim Durduracak?
Bu Ezilme Hor Görülme Değil de nedir?
Hizmet Alımı
Üvey Evlat Değiliz Bizler
Hizmetlinin Görev Tanımı Nasıl Olmalı?
Hizmetlinin Memur Olmasını Engellemeyin?
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım