Ayrımcılığa Son Verilene Kadar Mücadeleye Devam!

Değerli Eğitim Çalışanları Arkadaşlarım,

2008-2009 yılı öğretim yılı 08 Eylül 2008 Pazartesi günü başlayacaktır. Her sene eğitim yılı başında verilen eğitim ödeneği yine sadece öğretmenlere verilerek eğitim çalışanları içerisinde ayrımcılığa ve haksız uygulamaya devam edilecektir. Eğitim ödeneğinin şef, memur, hizmetli, şoför, aşçı, ,bekçi, kaloriferci, teknisyen, tekniker, mimar, mühendis kadrolarında görevli eğitim çalışanlarına da verilmesi için TEÇ-SEN dışındaki hiçbir sendikanın çalışması bulunmamaktadır. Diğer  sendikalar Öğretmenlere verilen ek ders ücreti düzenlenmesinde haksızlığa uğradıkları için nasıl eylemler yaptılarsa aynı eylemlerini ve söylemlerini biz eğitim çalışanlarının diğer fertlerinin eğitim ödeneği almaları içinde yapmalarını beklemekteyiz.

Şu bilinmelidir ki eğitim bir bütündür. Bir futbol takımı gibidir. Biz öğretmen dışındaki personeller bu takımın kalecisiyiz. Nasıl kaleci olmadan takım yenilmeye, başarısızlığa mahküm eğitim camiası içinde de çifte standart uygulanarak ayrım yapılarak başarıya uluşılamaz. Bir okulu öğretim yılına sadece öğretmen ve yöneticiler mi hazırlar. O okulun hizmetlisi, kalorifercisi, bekçisi,  memuru şefi teknisyeninin hiç mi katkısı olmaz. Bu sorumun mutlaka yöneticiler tarafından cevaplandırılmasını istiyorum.

Bizlere yapılan ayrımcılık sadece eğitim ödeneğinde değil Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk kontenjan dağılımında da yapılmaktadır. Kontenjanın % 15'i 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu kapsamına giren çocuklara, %10'u ailesinin oturduğu yerde İlköğretim Okulu bulunmayan çocuklara, %25'i öğretmen çocuklarına, % 50'si de diğer çocuklara ayrılmıştır. Öğretmen çocukları eğitim çalışanı çocuğu olup, %25 kontenjandan yararlanıyor da biz diğer eğitim çalışanları olan şef, memur, hizmetli, şoför, aşçı, ,bekçi, kaloriferci, teknisyen, tekniker, mimar, mühendislerin çocukları eğitim çalışanı çocuğu değil mi?

Bu uygulama alalen Anayasamızın "Kanun Önünde Eşitlik" başlığını taşıyan 10'uncu maddesine aykırıdır.

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak yukarıda belirtilen kadrolarda görev yapan arkadaşlarımıza ek ders yerine eğitim tazminatı, eğitim ödeneği, görev tanımı, norm kadro uygulaması ve Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk kontenjanlarında %25 kontenjana dahil olana kadar mücadelemiz devam edecektir.

Eğitim çalışanları artık şunu bilmeli ve görmelidirler. Unutmamalılar ki  sorunların tespit yeri de çözüm yeri de TEÇ-SEN dir. Tüm eğitim çalışanlarını sendikamıza üye olamaya davet ediyorum.

Sendikamızın bugünlere gelişinde emeği geçen tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

                                                                                            Birol DUMAN

                                                                                                         
Yazarın diğer yazıları

2006’dan 2014’e UZANAN YOL
Ayrımcılığa Son Verilene Kadar Mücadeleye Devam!
Ermenilerden Özür Dilemiyoruz.
Azmin Zaferi Çanakkale
Çin Zulmüne Son Verilmelidir.


Ayrımcılık Genlerine Kadar İşlemiş Bunların!
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım