Çin Zulmüne Son Verilmelidir.

Çin'de meydana gelen olayları büyük bir kaygı, endişe ve üzüntü içerisinde takip etmekteyiz. "Burada bir insanlık dramı yaşanıyor. Bu bizlerin vicdanını sızlatıyor. İnsan hakları ve demokrasinin ön plana çıktığı günümüzde böyle olayların olması da düşündürücüdür.

            Türkiye'de Çin'e karşı tepkilerin çığ gibi büyümelidir. Doğu Türkistan'dan son günlerde gelen toplu infaz haberleri Türk-İslam dünyasını derinden yaralamaktadır. Doğu Türkistan meselesi sadece Müslüman Uygur Türkleri'nin bir sorunu olarak görülmemeli ve bu mazlumlara vicdan sahibi insanlar sahip çıkmalıdır. Akıllı, cesur ve uzak görüşlü politikalarla Türkiye'nin de bu sorunun çözümünde önemli bir katkısı olacağından şüphemiz yoktur.  

           Bugün Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Türkler, "Mao'nun Kızıl Çini"nde yaşananların tekrarını yaşamaktadırlar. Gençler sebepsiz yere tutuklanmakta, rejime karşı oldukları iddiası ile idama mahküm edilerek kurşuna dizilmekte, Müslümanların ibadetlerini topluca yapmaları engellenmekte, kazançları acımasız vergilerle ellerinden alınmakta, halk açlık tehlikesiyle ölümün eşiğinde yaşamakta, yanı başlarında yapılan nükleer denemelerle ölümcül hastalıklara yakalanmaktadır. Batılı ülkeler, Çin tarafından tüm dünya ile irtibatı özellikle kesilen bu topraklardaki insan hakları ihlallerini her zamanki gibi görmezlikten ve duymazlıktan gelmektedir.

           Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak "Doğu Türkistanlılara reva görülen bu insanlık dışı zulüm devam ettiği sürece, hukuk, insan hakları ve demokrasi gibi çağdaş evrensel değerlerin ahlâkî bir geçerliliği kalmıyor. Bu kavramları güncel ve geçerli kılmaya çalışan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını çağımız için yüzkarası olan bu Çin zulmünü durdurmak üzere harekete geçmeye çağırıyor bu zalimliği nefretle kınıyor ve Çin'in derhal bu olaylara son vermesini istiyoruz.

BİROL DUMAN

SİVAS  İL BAŞKANI
Yazarın diğer yazıları

2006’dan 2014’e UZANAN YOL
Ayrımcılığa Son Verilene Kadar Mücadeleye Devam!
Ermenilerden Özür Dilemiyoruz.
Azmin Zaferi Çanakkale
Çin Zulmüne Son Verilmelidir.


Ayrımcılık Genlerine Kadar İşlemiş Bunların!
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım