Bizler Alt Kademe miyiz?

Değerli eğitim çalışanları arkadaşlarım,  

 Yazımın başlığını okuyunca bu da nerden çıktı diyeceksiniz aynen hizmetli arkadaşımın yaşadığı olayı bana anlattığında dediğim gibi.

 Anlatayım size. Sendikamızın üyesi olup Mayıs ayı sendromunda bin bir türlü sözlerle ikna edilerek istifa ettirilen ve amaçları sayılarını artırarak yetki almaya çalışan sözde büyük hak almakta etkisiz bir sendikaya üye edilen arkadaşımıza söylenen söz.

 Arkadaşımız yaşadığı bir sorun için kendini güzel sözlerle üye eden yeni sendikasının yöneticisiyle görüşmeye gider. Durumunu anlatır ve doğal olarak sorununun çözülmesini ister. Aldığı cevap işte budur:"BİZ ALT KADEMEYLE" ilgilenmiyoruz. Arkadaşımız öğretmen değil ya. O yönetici ve onun gibi düşünenler şunu iyi bilmeliler ki ekmek parası kazanmak için görevin altı üstü olmaz görev kutsaldır, alın teri kutsaldır. Bunun gibi düşünen beyinler alt kademedir.

Arkadaşımız bu söze çok bozulur ve gücüne gider ve oradan ayrıldığı gibi doğruca sendikamıza tekrar üye olmak için yanıma gelir. Önce üye olduğu sendikadan istifa etmesini ve istifasının işlemle konduğunu bildirmesinden sonra doldurduğum üyelik formunu işleme koyacağımı anlattım.

İşte arkadaşlar diğer sendikaların bize yaklaşımı bu. Bu sadece yaşadığımız bir örnek. Bunları yaşayan çok arkadaşlarımız var. Bizim yapacağımız kendi sendikamıza sahip çıkmak eğitim çalışanları olarak birlik ve beraberliğimizi korumak pekiştirmek devam ettirmek ve daha da ileriye taşımaktır. Bizi ancak bizler anlarız.

Bir öğretmene hiçbir sendikacı alt kademesin demez, bir öğretmene müdürü görevinin dışında başka bir görev yaptıramaz. 16 Haziran 2006 gününden itibaren biz hizmetlilerin, kalorifercilerin, bekçilerin, şoförlerin, memurların, teknisyenlerin, veri hazırlama kontrol işletmenlerinin, bilgisayar işletmenlerinin, şeflerin kısacası eğitim öğretim dışı kadroların artık bir sendikası var. TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI.

           Okul ve Kurumlarımızda çalışan eğitim çalışanlarına da şu mesajım var. Önümüzdeki günlerde bu öğretmen sendikaları sizleri tekrar hatırlamaya başlayacaklardır. Arkadaşlar, TEÇ-SEN kurulana kadar bizleri hatırlamayan, sadece toplu görüşmelerde yetkili sendika olmak için Mayıs ayının yaklaşması ile iki ay bizleri hatırlayan, sorunlarımız tek yürek halinde gündeme getirmeyen sendikalar, sizleri yine bu aylarda sorunlarınız çözeceğiz diye ziyaret etmeye, toplantılar düzenlemeye, yemekler vermeye, hatırlamaya başlayacaklardır.

Neden hatırlamasınlar ki. Bizler yıllarca onlara dolgu malzemesi olmuşuz. Bakarsın eylem yapıyorlar ama meydana öğretmen getirememişler gelen kişilerin birkaçı öğretmen çoğunluğu bizim kadrolarımız. Bizleri getirmişler, kendi ek ders ücretleri için özlük hakları için pankartlarını, dövizlerini bize taşıtmışlar, broşürlerini bize dağıttırmışlar sloganlarını bize bağırtırmışlar ama bizim için mi? değil kendileri için.

            Arkadaşlar biz yetki alma derdinde değiliz. Hak alma gayretindeyiz. Sendikamız kurulalı üçüncü yılı geride bıraktı. İkinci olağan kongremizi demokratik bir ortamda örnek olacak bir şekilde yaptık. Genel Başkan adaylarımızı seçimdeki birlik ve beraberliklerinden dolayı tebrik ediyorum.   Başta sendikamıza, üyemiz olsun olmasın tüm eğitim çalışanlarına bizlere hayırlı olsun. Demokratik bir ortamda seçim geride kaldı.  Bundan sonraki dönem sendikamızın olgunlaştığı ve tecrübelendiği dönemdir.

            Arkadaşlar yazımın başındaki konuya dönecek olursak sonra ne oldu diye merak ediyorsunuzdur eminim. O arkadaşın üyeliğini işleme koymak için istifa işlemlerin tamammı diye sorduğumda ne oldu dersiniz. Arkadaşa biz alt kademeyle ilgilenmiyoruz diyenler baskı yaparak yok şöyle oldu böyle oldu yanlış anlaşılma oldu gibi bahanelerle tekrar kendilerinde kalmaya ikna ettiler. 

            Artık bazı çevrelerce bize atılan iftiralara ve hakkımızda edilen dedikodulara kulaklarımızı tıkayarak birlik ve beraberlik içinde davamızda dik ve kararlı durarak, Tüm Eğitim Çalışanları Sendikamızı ortak paydamız görerek ben değil biz diyerek ve basiretli bir şekilde çalışmalıyız. Sendikamızı sahiplenerek sadece yöneticilerimiz değil her bir üyemiz yönetici gibi üye yapmaya çalışarak sendikamızı büyütüp bizi alt kademe olarak görenlere insanlıkta alt ve üst kademenin olmadığını üyesinin hakkını aramayanın ve onları dolgu malzemesi olarak görenlerin alt kademe olduğunu yüzlerine tokat gibi vurmalıyız.   

            Arkadaşlar Kanmayın. Unutmayın ki Eğitim çalışanlarının sorunlarını Tek Yürek halinde TEÇ-SEN gündeme taşır. Çözümünü de TEÇ-SEN sunar. Bize ALT KADEMESİN  diyenler değil.....

Birol DUMAN

TEÇ-SEN Sivas İl Başkanı 
Yazarın diğer yazıları

2006’dan 2014’e UZANAN YOL
Ayrımcılığa Son Verilene Kadar Mücadeleye Devam!
Ermenilerden Özür Dilemiyoruz.
Azmin Zaferi Çanakkale
Çin Zulmüne Son Verilmelidir.
Bizler Alt Kademe miyiz?
T. İsrail Devletine Lanetler Olsun!
Ayrımcılık Genlerine Kadar İşlemiş Bunların!
Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım