TEÇ-SEN: Şube Müdürlüğü Sınav Tarihi Konusunda Meb'i Uyardık.

2009 ARALIK AYINDA ŞEF'LİK SINAVINI KAZANANLARIN ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVINA GİREBİLMELERİ İÇİN GEREKLİ ÖNLEMİN ALINMASINI MEB'DEN TALEP ETTİK.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin 6. maddesinin a) bendinde Şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları için; 4 yıl Şef olarak görev yapmak ifadesi yer almaktadır.

MEB'in 2008 yılında yapmış olduğu şeflik sınavında Şeflik için aranan Özel şartlarda "Bulunduğu görevde en az iki yıl görev yapmıs olmak,"ifadesi yer almakta idi. Bu ifadeden dolayı Memur kadrosundan VHKİ kadrosuna geçen binlerce eğitim çalışanı Şeflik sınavına katılamamıştır.         

Ancak Danıştay 2. Dairesinin “Bulunduğu görevde en az iki yıl görev yapmış olmak”ibaresine ilişkin düzenlemenin yürütülmesinin durdurulmasına hükmetmiştir.

Danıştay'ın iptal kararı ile mağduriyet yaşayan eğitim çalışanları için 14/11/2009 tarihinde ek bir sınav yapılmıştır. Şef eğitim çalışanları MEB'in hatalı işleminden dolayı bir sonraki sınava katılabilmiş ve 8 ay gibi bir süre sonra görevlerine başlayabilmişlerdir. Anlaşılacağı üzere 14 Kasım 2009 tarihinde sınava katılan ve Aralık-Ocak aylarında göreve başlayan Şef eğitim çalışanları 4 yıl hizmet süresini tamamlamamış olmaktadır.

Belirtilen sebeplerden dolayı Bakanlığımız tarafından yapılması planlanan Şube Müdürlüğü sınavının daha önce zaten bir mağduriyet yaşamış eğitim çalışanlarına yeni bir mağduriyet yaşatılmaması için 2009 yılında şeflik sınavını kazanmış eğitim çalışanlarının durumlarının dikkate alınarak başvuru ve sınav tarihlerinin belirlenmesi için talebimizi Milli Eğitim Bakanlığı'na ilettik.

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

 


Facebook'ta Paylaş yorum ekle

pictureKültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım