70 Başarı Puanına Ne Gerek Var?

"70 Başarı Puanına Ne Gerek Var?"

MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmelik Taslağı incelememiz devam etmektedir. Sendika olarak gerek T.C Başbakanlık Makamına, gerekse Milli Eğitim Bakanlığına yaptığımız başvurularda sürekli üzerinde durduğumuz bir diğer konu ise "70 Başarı Puanının Kaldırılması" konusuydu.

T.C Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı yayımladığı "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik" ile "70 Başarı Puanını" kaldırmış olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığının bu inadını anlamak mümkün değildir.

Tekrar bilgilendirmekte fayda görüyoruz..!! "70 Başarı Puanı" olan her sınavda ilan edilen boş kadroların çoğu boş kalmaya devam etmektedir. Kurum içinde kendi personellerinin kariyerlerine ilişkin yaptığın bir sınavda başarı puanı olması haksızlıktır. Başarı Puanı yerine Sınav Puanı olması ve en yüksek puandan başlamak üzere boş olan kadro kadar adayın ataması yapılmalıdır. Bu suretle sınavın yapılış amacı yerine getirilmiş olur.  Boş olan kadroların tamamı doldurulmuş olur.

Zaten, İlan edilen kadro için gerekli olan tüm şartları taşıyan eğitim çalışanı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girmektedir. Aksi mümkün değildir. Bu güne kadar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan "Memurluk", "Teknik Kadro", "Şef","Saymanlık" sınavlarında "70 Başarı Puanı" nedeniyle ilan edilen binlerce kadro boş kalmış ve doldurulamamıştır.

Teç-Sen Sendikası Olarak; MEB Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği İle Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağında yer alan "70 Başarı Puanı" uygulamasının devam etmesinin teorikte doğru karar gibi görünse de pratikte yanlış bir karar olduğu düşüncesindeyiz.

Teç-Sen Genel Merkezi


Facebook'ta Paylaş yorum ekle
04.10.2013yorum

1)Görevde Yükselmede Yazılı Sınavına Katılacaklarda aranacak Şartlar Bölümünde Tüm görevlere atanmada Bakanlık Merkez Teşkilatında Çalışma Şartı Aranmaktadır. Bu M.E.Bakanlığının Taşra teşkilatında Çalışanlarına yapılan bir haksızlıktır.Aranan şartlardan Bakanlıkta Çalışma şartı kaldırılmalı bunun yerine Bakanlık veya taşra teşklilatında çalışma şartı getirilmelidir.(Sayman,Raportör,Eğitim uzmanı vs.)Aksi Takdirde Merkez Teşkilatı dışındıkailere haksızlık yapılmış olmaktadır. 2)Sözlü Sınavda 70 Geçme barajı kaldırılmalıdır.Baraj olmamalıdır. 3)İl içi ve il dışı yerdeğitirmelerde 30Eylül Tarihi Baz alınmalıdır. 4)Sınavların Geçerlik Süresi yapılacak bir sonraki sınava kadar olmalıdır.

05.10.2013

veri hazırlama ve şöförlük kadrolarındaki lise şartı kaldırılmalıdır

06.10.2013şefler

taslak yönetmelikte göze çarpan şube müdürlüğü sınavı için şeflerin önünün kesilmesi.sadece 2006 da şef olanların şube müdürlüğüne başvurmaları öngörülmüş.2006 dan önce zaten şeflik sınavı yapılmadı.2006,2008 ve 2010 şeflik sınavı yapıldı.okul müdürlerine 2 yıl,şeflere neden şeflkte 6 yıl çalışma şartı getirilmiş.bu kabul edilemez.en adil yoşya bir önceki yönetmelikte olduğu gibi herkes için 3 yıl vya 4 yıl olması gerekir.

06.10.201370 puan

meb ögretmenlere 60 puan yapıyor personele 70 dayatıyor demekki hizmetli ögretmenden üstün bemn iki kere sınava girdim ikiside 67 ve 69 da kaldım buna bir çözum bulunsun 50 puanla mudur yarcımcısı alıyor sayın yetkililer bu işe bir el atın...

07.10.2013

70 puan haksızlığına bende katılıyorum

Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım