TEÇ-SEN: “Çerçeve Görevde Yükselme Yönetmeliği Değişti.”

TEÇ-SEN: “Sınavların yerine torpil sistemi getirilmek amaçlanıyor.”

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte değişiklik yapılması ile ilgili değişiklikler 31/08/2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliği üzerinde ki ayrıntılı incelememiz devam etmektedir. Ancak; ilk göze çarpan değişiklik şube müdürü kadrolarına yapılacak atamalarda yazılı sınavın yanı sıra ağırlıklı olarak sözlü uygulaması getirilmiş olmasıdır. Yine ilçe müdürlüğüne atamaların görevde yükselme yönetmeliği kapsamı dışına çıkarılmış olmasıdır. Bir diğer düzenleme, görevde yükselme sınavlarında uygulanan 70 başarı puanı uygulamasının sona erdirilerek, başarı puanı ile ilgili tasarrufun kurumlara bırakılması ve sınavlar öncesi 3 katı aday belirlenmesi uygulamasının sona erdirilmesi olarak göze çarpmaktadır.

Sendika olarak başarı puanının kaldırılması ve sınav öncesi 3 katı aday belirlenmesi uygulamasının sonlandırılması için yıllardır mücadele ediyoruz. Bu konuyu daha önce yargıya da götürmüş bu haksızlığın sonlandırılmasını talep etmiştik. Yönetmelik değişikliğinin tek olumlu yönü bu iki değişiklik olarak gözükmektedir.

Ancak özellikle Şube müdürlüğü, müdür ve bunlara eş değer görevler için boş kadro sayısının beş katı kadar aday sınav ile belirlenecek, belirlenen adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanacak. Yani yazılı sınav sistemi tamamen ortadan kaldırılmış, yerine ölçülebilirlikten çok uzak bir sözlü sınav sistemi getirilmiştir. Ölçülemeyen bir sisteme, sendika olarak evet dememiz ve bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Yine daha önce bu yönetmelikte ilçe müdürlerinin bu yönetmelik dışına çıkarılması, sendikamızca da dava edilmiş ve Danıştay bu uygulamanın yürütmesini durdurmuştur. Danıştay’ın verdiği karar ortadayken, ilçe müdürü ibaresinin değiştirilerek (ilçe idare şube başkanlıkları) olarak yönetmelik kapsamı dışına çıkarılmak istenmesi, yargı kararlarını uygulamamak ve şark kurnazlığından başka bir anlam da taşımamaktadır.

Sendikamız, hukuk birimince yapılacak detaylı incelemenin sonucunda, özellikle bu iki değişikliğin yürütmesinin durdurulması ve iptali için sendikamızca dava açılacaktır. Kamuoyuna duyurulur.

31/08/2013

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ


Facebook'ta Paylaş yorum ekle
01.09.2013ilçe müdürü

İlçe müdürü görevde yükselme kapsamı dışına daha önce alınmıştı danıştay bu kararı bozmuştu. Yeni yayınlanan yönetmelik de danıştay kararına göre hazırlanmıştır. İlçe Müdürü görevde yükselme sınavına tabi hale getirilmiştir.

02.09.2013ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

unvan değişikliği sınavında bir değişiklik yapılmadı neden sınav yapılmıyor görevde yükselmede var sadece değişiklik istenirse 6 ay içerisinde eski yönetmeliğe görede sınav yapılır deniyor neden durmadan eylemler erteleniyor yapmak istemiyor bahane uyduruyorlar

Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım