TEÇ-SEN: "Halk Eğitim Merkezlerindeki Angaryalara Son Verdik!"

Milli Eğitim Bakanlığı HalkEğitim Merkezlerinde GİH-THS ve YHS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının en büyük sorunlarından bir tanesi mesai saatleri dışında "Angarya" işlerin verilmesidir."Angarya: Otorite sahibi birisinin zorla yaptırdığı, genelde karşılığında para verilmeyen iş" olarak tanımlanır.

Halk Eğitim Merkezlerinin çok amaçlı salonları ücret karşılığında çeşitli kişi ve kuruluşlara ücret karşılığında mesai saatleri dışında kiralanmakta olup Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan gerek hizmetli, memur ve teknik personeller kurum müdürü tarafından zorla çalıştırılmaktadır. Yapılan bu fazla mesai karşılığında eğitim çalışanlarına herhangi bir ücret ödenmemektedir.

MEB Halk Eğitim Merkezlerinde yaşanan "Angarya" çalışmaların sona ermesi için sendikamızca gerekli olan tüm görüşmeler ve çalışmalar tamamlanmıştır. Halk eğitim merkezlerinin direnişine rağmen "Angarya" çalışma şekli sona ermiştir. Çok Amaçlı Salonlara yapılacak görevlendirmelerin usulleri Milli Eğitim Bakanlığınca tanımlanmıştır.

Buna göre; - Hizmetin Aksamaması, -Kişinin Gönüllü Olması ve -Fazla çalışma karşılığında ücret ödenmesi durumunda eğitim çalışanları çok amaçlı salonlarda görevlendirilebilecektir.

Halk Eğitim Merkezlerinde görev yapan eğitim çalışanlarının kanayan yarası olan "Angarya" çalışma sistemi sendikamızın çalışmalarıyla sona ermiştir. Kamuoyuna ve Eğitim Çalışanlarına saygıyla duyurulur. . TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

Sendikamızın ve Bakanlığın resmi yazıları aşağıdadır.


Facebook'ta Paylaş yorum ekle

picture picture picture pictureKültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No: 71/9 ÇANKAYA / ANKARA
Telefon : 0312 425 55 56 - Faks : 0312 425 50 53
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Teç-Sen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Yazılım: Hatırnaz Yazılım